Kronikë

Vrasja e Ardian Nikulajt/ U arrestua në Marok, vrasësi i biznesmenit pritet të ekstradohet sot në Shqipëri

Shkruar nga Liberale

Vrasja e Ardian Nikulajt/ U arrestua në Marok, vrasësi i biznesmenit

I akuzuari për vrasjen e biznesmenit Ardian Nikualj në prill të këtij viti në Shëngjin, pritet të ekstradohet drejt vendit tonë, ditën e sotme. Portugezi Ruben Saraiva u arrestua në Marok dhe burime nga Ministria e Brendshme thonë se ekstradimi i tij është çështje e mbyllur.

Portugezi i dyshuar si autor kryesor i vrasjes së biznesmenit Ardian Nikulaj më 19 prill në Shëngjin, pritet të ekstradohet ditën e sotme në Shqipëri.

Burime nga Ministria e Brendshme thanë për Report Tv se gjithçka është mbyllur mes Prokurorisë së Lezhës dhe autoriteteve të Marokut, ku Ruben Saraiva u arrestua më 8 maj të këtij viti.
28-vjeçari u filmua nga kamerat e sigurisë duke qëlluar me armë Ardian Nikulajn në lokalin e tij në Shëngjin. Më pas u largua me motor.

Saraiva dyshohet se u pagua për të vrarë nga Edmond Haxhia i cili jeton në Angli, si hakmarrje për hasmërinë mes familjeve Nikulaj e Lestakaj, ku Haxhia, është nip. 

Të arrestuar për vrasjen e mirëorganizuar të Ardian Nikulajt në hotelin e tij, janë edhe 4 britanikë, të cilët arritën si turistë në Lezhë, dhe vëzhguan biznesmenin nga afër duke informuar autorin për lëvizjet e tij. Edhe për ta prokuroria e Lezhës ka kërkuar ekstradimin në Shqipëri.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH