Aktualitet

Shqipëria zyrtarisht vendi pritës i ITB 2025, Panairi më i madh i turizmit në Europë

Shkruar nga Liberale

Shqipëria zyrtarisht vendi pritës i ITB 2025, Panairi më i madh i

Shqipëria është shpallur si Vendi Pritës Zyrtar i ITB Berlin 2025. Të mërkurën, më 6 mars 2024, Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë Mirela Kumbaro dhe Dr. Mario Tobias, CEO i Messe Berlin, nënshkruan një marrëveshjen e partneritetit.

ITB Berlin 2024 shënoi një arritje në industrinë e udhëtimeve, duke sinjalizuar një perspektivë optimiste për vitin e ardhshëm, pavarësisht sfidave globale. Eventi i këtij viti pati në fokus pasionin e palëkundur për udhëtimin, duke shfaqur inovacione dhe duke adresuar çështje të ngutshme si integrimi i AI, mungesa e fuqisë punëtore dhe drejtësia klimatike.

Shqipëria zyrtarisht vendi pritës i ITB 2025, Panairi më i madh i

Panairi kryesor i tregtisë së udhëtimeve në botë, ITB Berlin 2024, shkëlqeu shkëlqyeshëm si një fener i tendencave të formësimit të së ardhmes, duke tërhequr rreth 100,000 pjesëmarrës pavarësisht grevave dhe duke shfaqur elasticitetin dhe përshtatshmërinë e sektorit. Mbi 5,500 ekspozues nga 170 vende mbushën terrenet e ekspozitës së Berlinit, duke theksuar tërheqjen globale të ngjarjes dhe rolin e saj kryesor në nxitjen e biznesit, inovacionit dhe rrjetëzimit brenda industrisë së udhëtimit.

Sa herë që Mirela Kumbaro flet për vendin e saj, Shqipërinë, e ka të vështirë të mos jetë edhe aq entuziazte. “Shqipëria është një perlë e fshehur në Mesdhe me një infrastrukturë të mirë turistike”, komentoi ajo gjatë ceremonisë së nënshkrimit. “Njerëzit janë në kërkim të destinacioneve dhe përvojave të reja. Shqipëria nuk i përshtatet asnjë prej stereotipeve të zakonshme, por përkundrazi është një vend i vogël dhe disi mistik ku udhëtarët mund të fitojnë përvoja të reja.”

Sipas Mirela Kumbaros, ka më shumë për të vizituar sesa thjesht deti dhe malet, të cilët së bashku me lumenjtë dhe pyjet mbulojnë tre të katërtat e vendit. Është “shpirti shqiptar” dhe mikpritja e vendasve që e bëjnë Shqipërinë kaq tërheqëse. Ka qenë gjithmonë pjesë e kulturës shqiptare dhe jo diçka e shpikur për epokën moderne të turizmit. “Në Shqipëri shtëpia i përket mysafirit dhe Zotit”, tha Mirela Kumbaro, duke cituar një thënie të zakonshme në vendin e saj. Në Shqipëri, vizitorët mund të presin që të trajtohen si mbretër, shtoi ajo.

Për më tepër, distancat midis atraksioneve turistike në Shqipëri janë të shkurtra. Duhen vetëm disa orë për të arritur malet nga bregu.

Vjosa është pjesë e Parkut Kombëtar të Lumit të Egër të Evropës, i shpallur së fundmi. Në veri, Alpet Shqiptare i presin me shumë shtigje ecjeje dhe fshatra malorë të pacenuar, ku vizitorët mund të gjejnë strehim.

Statistikat e fundit janë dëshmi se turizmi në Shqipëri po merr hov. Vitin e kaluar, 10.1 milionë njerëz e vizituan Shqipërinë.

Sipas të dhënave të Turizmit të Kombeve të Bashkuara (UNWTO), gjatë gjashtë muajve të parë të vitit 2023, turizmi në Shqipëri përjetoi rritjen e tretë më të lartë në botë dhe më të lartën në Evropë. Një milion turistë kanë vizituar Shqipërinë këtë vit, 50 për qind më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH