Globi

Serbia lë në burg tre policët që u rrëmbyen brenda territorit kosovar

Shkruar nga Liberale
Serbia lë në burg tre policët që u rrëmbyen brenda

Tre policët e Kosovës, të rrëmbyer nga forcat serbe më 14 qershor, iu shqiptua masa e paraburgimit.

Gjyqtari i procedurës paraprake në Gjykatën e Lartë në Kralevë e mori vendimin pas kërkesës së prokurorit publik të këtij qyteti në jug të Serbisë.

Sipas njoftimit, tre policët dyshohet se kanë kryer veprën penale: “Prodhim, posedim, mbajtje dhe trafikim i paligjshëm i armëve dhe lëndëve plasëse”.

Ende nuk dihet kohëzgjatja e paraburgimit.

Qeveria e Kosovës pretendon se policët janë rrëmbyer, pasi, sipas saj ata janë arrestuar në territorin e Kosovës.

Serbia e mohon këtë, duke thënë se ata janë arrestuar në territorin e saj. Tre policët u morën të premten në pyetje në Prokurorinë e Lartë Publike në Kralevë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH