Aktualitet

Rusët shkatërrojnë varret e lashta mbi 2200-vjeçare në Ukrainë

Shkruar nga Liberale
Rusët shkatërrojnë varret e lashta mbi 2200-vjeçare

Trupat rusë po shkatërrojne varrezat e lashta që datojnë që prej 2200 vjet më parë.

Por tumat e shenjta që datojnë në mijëvjeçarin e parë para Krishtit, po dëmtoheshin nga forcat ruse.

Tumat, të cilat mund të jenë deri në 15 metra të larta, po përdoren nga rusët si pozicione të ngritura për të gjuajtur artileri në peizazhin ndryshe të sheshtë të stepës ukrainase. Ekspertët nga Muzeu Britanik paralajmëruan se shkatërrimi i monumenteve dalluese të kulturës skite do të ishte një “humbje për njerëzimin”. Forcat ruse dyshohet se kanë grabitur një nga koleksionet “më të mëdha dhe më të shtrenjta” të artefakteve skita në Ukrainë nga Melitopol.

Ivan Fyodorov, kryebashkiaku i Melitopolit tha se muzeu lokal ishte plaçkitur për ar. “Orkët kanë kapur arin tonë skith,” tha ai, duke përdorur termin tashmë të zakonshëm ukrainas për rusët. “Ne nuk e dimë për fatin e tij, por sigurisht që ky flori është vjedhur nga komuniteti ynë dhe shpresoj se do të jemi në gjendje ta rimarrim atë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH