Aktualitet

Rama: Çadrat do largohen, qytetarët do spostohen në hotele

Shkruar nga Liberale
Rama: Çadrat do largohen, qytetarët do spostohen në hotele

Kryeministri Edi Rama në mbledhjen e sotme të qeverisë bëri një bilanc paraprak të personave që janë strehuar si dhe për banesat e shkatërruara si pasojë e tërmetit të së martës, ku deri tani janë shënuar 49 viktima dhe mbi 750 të plagosur.

“Bilanci i jetëve të humbura ka arritur në 49, 25 në Durrës, 23 në Thumanë dhe 1 në Laç. Në qarkun e Durrësit janë 1260 persona të akomoduar, nga të cilët deri tani janë 625 në hotele dhe 360 në palestrat e shkollave. Të tjerët janë në çadra apo tek të afërmit. Në Thumanë janë rreth 500 persona të akomoduar në çadra, për ta ka filluar transporti nga kampet  për në hotele në Shëngjin. Janë transportuar 16 familje me 64 persona. Sot qoftë çadrat në Thumanë, qoftë në Laç do të largohen. Banorët do të spostohen në hotele. Duam që Ministria e Mbrojtjes të garantojë një cilësi tjetër çadrash për të siguruar që periudha e dimrit të jetë sa më e lehtë. Në Berat janë strehuar 250 persona, ndërsa personat që janë pa strehë në qarkun e Tiranës janë 3480. Një bilanc i përkohshëm i dëmeve  në Durrës. Në Durrës kemi 701 banesa të dëmtuara, 12 të shkatërruara, 176 pallate të dëmtuara. Në Tiranë banesa 15 të shkatërruara, 239 të dëmtuara, 8 pallate  janë jashtë përdorimit, 61 pallate të dëmtuara rëndë. Ky bilanc kërkon të plotësohet në mënyrë që askush të mos mbetet jashtë bilancit. Sot vijnë  ekipet e para te inspektorëve teknik për të bërë një analizë të dëmeve së bashku me ekspertët tanë. Bilanci paraprak i kontributeve është goxha inkurajues, por për shkak se bankat janë të mbyllura nuk mund të themi se sa është bilanci i plotë. Deri tani shkon një shumë  prej 5 milionë euro dhe 1,5 milion dollar”, tha Rama. /Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH