Aktualitet

Putin flet pas grushtit të shtetit: Rusia po bën betejën më të vështirë për të ardhmen e saj

Shkruar nga Liberale
Putin flet pas grushtit të shtetit: Rusia po bën betejën më

Presidenti rus Vladimir Putin i dërgoi një mesazh popullit rus për zhvillimet pas grushtit të shtetit në Prigozhin, pa përmendur emrin Wagner apo themeluesin e tij. Në të njëjtën kohë, ai ka theksuar se përgjegjësit për zhvillimet e fundit do të thirren në përgjegjësi.

Në fjalimin e tij, Putin tha: “Po u drejtohem qytetarëve të Rusisë, personelit të Forcave të Armatosura, forcave të rendit dhe shërbimeve speciale, ushtarëve dhe komandantëve që tani po luftojnë në pozicionet e tyre luftarake, duke zmbrapsur sulmet e armikut – siç bëjnë ata në një mënyrë heroike. Sot fola edhe një herë me komandantët e të gjitha drejtimeve. U drejtohem edhe atyre që u joshën në një aventurë kriminale me mashtrim ose kërcënim, duke vazhduar në një krim të rëndë, një rebelim të armatosur.'

“Rusia po bën betejën më të vështirë për të ardhmen e saj, e gjithë makineria e Perëndimit është kundër nesh. Rusia do të mbrohet, kjo është tradhti, goditje me thikë dhe e kam fjalën për përpjekjen për të përçarë shoqërinë tonë. Situata në Rostov është e vështirë, ushtarët rusë janë urdhëruar të neutralizojnë rebelët. Çdo konflikt i brendshëm duhet të përfundojë gjatë operacionit në Ukrainë”, vazhdoi presidenti rus.

“Ata që janë përgjegjës për situatën aktuale do të dënohen. Ata do të sillen para ligjit dhe popullit të Rusisë për të dhënë llogari. Besoj se do të ruajmë dhe mbrojmë atë që është e shtrenjtë dhe e shenjtë për ne. Së bashku me atdheun tonë do të kapërcejmë çdo provë dhe do të bëhemi edhe më të fortë. Ne do të mbrojmë popullin tonë dhe shtetësinë tonë nga çdo kërcënim, përfshirë tradhtinë e brendshme, dhe ajo me të cilën kemi të bëjmë është tradhtia”, shtoi Putin për të shtuar: “Situata në Rostov mbetet e vështirë, puna e organeve qeveritare është bllokuar, por ne do të ndërmarrë hapat e nevojshëm për ta stabilizuar atë”.

Putin kujtoi goditjen që mori Rusia me kryengritjen e vitit 1917, kur vendi po luftonte Luftën e Parë Botërore. “Ne nuk do të lejojmë që diçka e tillë të ndodhë më, ne do të mbrojmë si popullin dhe shtetin tonë nga çdo kërcënim”, theksoi presidenti rus.

Putin përmendi gjithashtu se luftëtarët e Wagnerit që luftuan në Ukrainë, në fakt, u tradhtuan nga ata që organizuan kryengritjen. “Heronjtë që çliruan Soledarin dhe Bakhmutin në Donbas luftuan dhe dhanë jetën për Rusinë e re, për unitetin e botës ruse. Emri dhe lavdia e tyre u tradhtuan gjithashtu nga ata që përpiqen të organizojnë një kryengritje, duke e shtyrë vendin në anarki dhe vëllavrasje, humbje, në fund të fundit dhe kapitullim,” tha ai.

“Si president i Rusisë dhe komandant i përgjithshëm, si qytetar i Rusisë, do të bëj gjithçka për të mbrojtur vendin, për të mbrojtur rendin kushtetues, jetën, sigurinë dhe lirinë e qytetarëve”, tha ai.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH