Aktualitet

Plani “Rama”/ Zyra e kryeministrit Kurti: Ndërmjetësues kemi shumë, nga Shqipëria presim...

Shkruar nga Liberale
Plani “Rama”/ Zyra e kryeministrit Kurti: Ndërmjetësues

“Nga Shqipëria zyrtare presim mbështetje, ndërmjetësues kemi shumë”-është ky reagimi nga zyra e kryeministrit Albin Kurti për drafin e propozuar nga kryeministri Edi Rama ditën e djeshme.

Në reagimin për Top Channel, zyra e kryeministrit Albin Kurti sqaron:

“Çështja e kryetarëve të katër komunave në veri të vendit është çështje e respektimit të kushtetutës, sundimit të ligjit dhe ofrimit të shërbimeve ndaj qytetarëve tanë, që për shkak të bojkotit të diktuar nga Serbia u kishin munguar për plot 6 muaj.

Çështja e marrëveshjeve të mëhershme për asociacionin e komunave me shumicë serbe është çështje e funksionalitetit të shtetit të Kosovës, dhe kjo u dëshmua me draftin e prezantuar nga Ekipi Menaxhues që drejtohej nga deputetja e Vuçiçit që synonte një Republika Srbska në Kosovë dhe së fundmi me Non-paperin e Akademisë së Shkencave dhe e Artit e Serbisë që flet për 'Botën Serbe'.

Në të dy rastet në pyetje është Kosova. Në të dy rastet rreziku është Serbia. Ata që janë të lirë në qëndrime dhe pa ndonjë ngarkesë, e kuptojnë këtë. Nga Shqipëria zyrtare presim mbështetje. Ndërmjetësues kemi shumë.”- thuhet në reagim.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH