Aktualitet

Paskuintat e një lufte…

Shkruar nga Liberale

Kolana UETPRESS – 15 vjet

Lufta e Kosovës dhe HASHIM THAÇI

Blendi Fevziu & Baton Haxhiu

Në sallën e ftohtë dhe bosh të kështjellës, toni ishte thuajse miqësor. Ishte vetëm fillimi i Konferencës së Rambujesë, dhe asnjëri nga të dy nuk e dinte rrjedhën e papritur që do të merrnin ngjarjet...

Dy vetë qëndronin përballë në dhomën e ftohtë të kështjellës mesjetare të Rambujesë, ulur në anët e një tavoline të lëmuar nga koha, me vështrimet e përqëndruara për të kuptuar më mirë atë që tjetri po mendonte atë moment. Dy personazhe me moshë dhe përvoja të ndryshme, që befas, ishin bashkuar në tavolinën e gjatë për t’i dhënë rrugë historisë që po kalbte Ballkanin prej një dekade.

E para ishte gruaja më e fuqishme e globit, Sekretarja Amerikane e Shtetit, Madalen Ollbrajt. Emigrantja çeke, vajza e një diplomati të njohur të Pragës, qe ngjitur në majën e politikës botërore duke u bërë gruaja e parë që drejtonte Diplomacinë e vendit më të rëndësishëm të rruzullit. Me një karrierë të gjatë në politikën e jashtme, bashkëpunëtore e disa presidentëve Demokratë. E ashpër, këmbëngulëse, e bindur për fuqinë e shtetit që përfaqësonte, ajo ia kishte ngulur sytë thellë, si të donte ta intimidonte djalin përballë.

Ky, i dyti, që sapo kishte mbushur të 30-tat, quhej Hashim Thaçi. Ilegal, që deri një javë më parë nuk e njihte thuajse askush, veç miqve dhe bashkëpunëtorëve të tij. I lindur në një fshat të largët të Kosovës të quajtur Brojë, në fare pak kohë, ai ishte ngjitur në majat e një lëvizjeje guerilase, duke u bërë shef Politik i saj dhe prej aty, kryetar i Delegacionit Kosovar në Rambuje. Dosja e tij në CIA ishte bosh, dhe askush më mirë sesa gruaja përballë nuk e dinte sa shqetësuese ishte kjo për të gjithë ata. Një numër i madh diplomatësh po mundoheshin të zgjidhnin konfliktin që kishte cfilitur dhe përgjakur Ballkanin prej vitesh, dhe që përmblidhte brenda tij më shumë se 700 vjet histori të komplikuar dhe të përgjakshme.

I treti, i vendosur midis, përkthyesi, rrinte në pritje të fjalëve që dukej se asnjëri nuk kishte ndërmend t’i nxirrte në atë takim befasues. Situata ishte po aq e tensionuar sa pak minuta më parë, kur në tavolinën e sallës qenë ulur përballë për herë të parë, dhe siç do shihej më vonë të fundit, dy delegacionet e sjellë aty për të gjetur paqen, shqiptarët dhe serbët!

Ata të dy qëndronin përballë, të bindur se qëllimi i njërit nuk mund të arrihej kurrë pa dakordësimin e tjetrit. Ishin të qartë në kërkesat e tyre!

Ollbrajt donte t’i jepte fund arrogancës së Millosheviçit në Ballkan. Personazh që e neveriste dhe që ajo besonte se nuk njihte asnjë formë tjetër bindjeje përveçse forcës. Për ta arritur këtë i duhej patjetër PO - ja e djalit të ri që kishte përballë. PO - ja e tij ishte shah mat për liderin autoritar të Beogradit. Nëse edhe Millosheviçi do të përgjigjej me PO, trupat e NATO - s do të vendoseshin në Kosovë duke i dhënë fund metodave me të cilat ai besonte se do të vendoste hegjemoninë serbe atje. Nëse Millosheviçi përgjigjej JO, avionët e NATO -s do të fluturonin mbi Jugosllavi dhe ai nuk do të rezistonte gjatë. Liderin e Beogradit e shpëtonte vetëm një gjë: JO - ja e djalit që qëndronte përballë Ollbrajtit.

Hashim Thaçi kërkonte pavarësinë e vendit të tij. Ai ishte lodhur nga rezistenca paqësore e Ibrahim Rugovës, liderit më të njohur politik në vend; ishte lodhur nga dhuna dhe tallja serbe. Prej vitesh si shumë moshatarë të tij, ai kishte vendosur të mos jetonte më në të njëjtën situatë si prindërit. Dhe për ta arritur këtë kishte zgjedhur luftën. Ishte i ri, pa shumë përvojë, por ndryshe nga ata që besonin se ndarja prej Serbisë ishte praktikisht e pamundur, ai ishte i bindur për pavarësinë. PO - ja ose JO - ja e tij në Rambuje, varej prej saj. Por djali e dinte, se pavarësia e vendit të tij, nuk mund të arrihej kurrë pa forcën dhe kërcënimin e vendit që përfaqësonte gruaja përballë.

Me planet dhe kalkulimet e tyre, qëndronin tani në dy anët e tryezës, në një takim që sipas regjistrit të Kështjellës zgjati rreth 30 minuta. Dhe për të cilin, askush veç tyre nuk di të thotë se çfarë u bisedua konkretisht. Të dy kanë botuar kujtime për atë takim.

Në librin e saj, Ollbrajt e përmend kështu:

“Pas takimit të përgjithshëm, u takova vetëm për vetëm me Thaçin në njërën nga dhomat përdhese ku frynte shumë. Që në takimin e parë, ashtu si edhe në takimet e mëvonshme, u habita nga mosha e tij e re dhe mungesa e përvojës, çka e bënin atë herë kokëfortë e herë të etur për t’u pëlqyer të tjerëve. Në rastin e Rugovës ndieja se i drejtohesha një kolegu të çuditshëm akademik. Thaçi më ngjante më shumë me një student me mundësi të shkëlqyera, me prirjen për ta dorëzuar detyrën me vonesë.”

Thaçi pretendon se ishte ai që e kërkoi takimin, por Ollbrajt nuk shprehet për këtë. Në një intervistë të vitit 2000, Thaçi rrëfen:

“Menjëherë pas takimit me delegacionin serb, me kërkesën time zhvilluam një takim vetëm për vetëm me znj. Ollbrajt, po në sallën ku u mbajt takimi i parë. Ajo m’u drejtua me këto fjalë: “Ne duam paqe në Kosovë dhe Rajon, duam të ndalen vrasjet dhe dëbimet!”.”

Ollbrajt e dinte se problemi kryesor i Thaçit nuk ishte vetëm pavarësia e plotë, që e aspironte edhe pjesa tjetër e delegacionit, por një tjetër pikë delikate në marrëveshje. Bashkë me hyrjen e trupave të NATO -s në Kosovë, do të niste edhe çarmatimi i UÇK - së. A do të pranonte lideri politik i një ushtrie që kishte humbur çdo besim tek politika dhe që besonte se rruga e vetme e suksesit ishin armët, t’i vendoste ato në një depo të ruajtur nga forcat e NATO - s? Dhe t’ia dorëzonte Kosovën atyre që ata besonin se ishin përgjegjësit kryesorë për situatën, politikanëve të Prishtinës?

“Sipas marrëveshjes sonë, UÇK-ja do të detyrohej të çarmatosej dhe do të hiqte krejtësisht dorë nga çfarëdolloj roli të pavarur ushtarak. E dija se Thaçi do ta kishte të vështirë ta pranonte këtë, edhe me garancitë që ofronte NATO-ja.”

Ollbrajt duket se është munduar t’ia bëjë sa më të thjeshtë Thaçit çarmatosjen e UÇK - së dhe t’i shpjegojë atij se në një shtet në paqe, mjetet e vetme demokratike janë zgjedhjet dhe politika. Në të njëjtën intervistë Thaçi kujton që Ollbrajt t’i ketë thënë:

“Shpresoj që Ju të bëheni Gerry Adams i Kosovës dhe të zgjidhni paqen kundrejt luftës.”

Ishte hera e dytë brenda një ore që Ollbrajt përmendte Gerry Adams, liderin e IRA-s që kishte ditur të kthehej nga guerilas në një figurë politike. Një orë më parë, në takimin me delegacionin e plotë, ajo kishte përdorur shprehjen: “këtu ju keni edhe një Gerry Adams”, ndërsa në zbrazëtinë e sallës ku qëndronin vetëm të dy, i ishte drejtuar Thaçit me fjalët: “Ju mund të bëheni Adams i Kosovës!”.

Edhe vetë Ollbrajt e konfirmon atë që Thaçi ka rrëfyer një vit pas këtij takimi:

“I kujtova se edhe organizata të tjera ushtarake, më pas ishin kthyer në parti politike.”

Takimi 10 minutësh po kalonte kufijtë e 30 minutave. Biseda ishte e nderë dhe pak e çuditshme. Të dyja palët donin marrëveshje, por humbisnin në detajet se si do të arrihej ajo. Duke ndjerë lëkundjen e Thaçit, Ollbrajt hoqi dorë nga roli i diplomates më të rëndësishme në botë dhe mori rolin e një nëne. Gati-gati e konsideroi të mirëqenë angazhimin e kreut të Delegacionit Shqiptar:

“Jam e kënaqur me zotimin tuaj për të nënshkruar.”

Ai u përgjigj:

“Besoj se mund të arrihet një marrëveshje, por kjo nuk varet as nga unë, as nga UÇK-ja, madje as nga delegacioni. Mund të këtë vështirësi.”

Thaçi ka pak a shumë të njëjtin qëndrim në kujtime. Sipas tij, Ollbrajt e kishte konsideruar të mirëqenë PO - në e tij, dhe kishte vazhduar:

“Më vjen mirë që dëgjoj këto fjalë nga ju, ne jemi me ju, ne duam këtë që thoni, marrëveshje.”

Biseda ishte tejet e kujdesshme dhe të dyja palët mundoheshin të mos hynin në terma konkretë. Në sallën e ftohtë dhe bosh të kështjellës, toni ishte thuajse miqësor. Ishte vetëm fillimi i Konferencës së Rambujesë, dhe asnjëri nga të dy nuk e dinte rrjedhën e papritur që do të merrnin ngjarjet...

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH