Aktualitet

Pas afro 20 vitesh diskutim, hapet tenderi: Greqia do të ndërtojë autostradën që lidh Janinën me Kakavijën

Shkruar nga Liberale
Pas afro 20 vitesh diskutim, hapet tenderi: Greqia do të ndërtojë

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit në Greqi ka hapur tenderin për ndërtimin e aksit rrugor “Janinë – Kalpaki – Kakavia”, me një buxhet prej 310 milionë eurosh.

Sipas një njoftimi përkatës, ky është një projekt i rëndësishëm, pasi aksi rrugor po tenderohet si një rrugë ekspres me nyje të pabarabarta që do t'i shërbejë rajonit.

Sipas mediave greke, aksi rrugor 70 km i gjatë do të lidhë me shpejtësi dhe siguri Janinë me Shqipërinë, duke përmirësuar trafikun dhe duke siguruar daljen në detin Jon në zonën e Konicës dhe në vijimësi në zonat e Follorinës dhe Kastorisë. Gjithashtu theksohet se është pjesë e Rrjetit Trans-Europian të Transportit.

Ky projekt kishte nisur të planifikohej dhe diskutohej para vitit 2005, por tashmë është bërë realitet, ndërsa qeveria greke e sheh si një sukses.

"Ky është një projekt që ne e cilësuam si kombëtar dhe do të realizohet me financime specifike dhe me një orar specifik. Aksi i ri rrugor Janinë – Kalpaki – Kakavijë do të jetë autostradë e mbyllur, trafik ekspres, 70 kilometra. Në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Transportit, si dhe vetë kryeministrin, bëmë një betejë të madhe me Komisionin Evropian, sepse ky projekt ka dimension kombëtar, nxjerr në pah rajonin dhe e lidh atë me rajonin e gjerë të Maqedonisë Perëndimore dhe Epirit, Ballkanin Perëndimor. Është një projekt që siguron aksesin në Rrugën Jonike, një projekt që nxjerr zonat nga izolimi.

Ne po vazhdojmë në mënyrë metodike, në të gjithë Greqinë, një plan të integruar projektesh, publike dhe private, të cilat do të duhen 10 vjet për t'u përfunduar. Ne u ofrojmë qytetarëve projektet që u duhen dhe sinjalizojnë zhvillimin, ditën e nesërme dhe zgjidhjen e shumë problemeve të tyre”, tha ministri Kostas Karamanlis./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH