Globi

Një i vdekur dhe 21 të plagosur nga tërmeti me magnitudë i fuqishëm në Japoni

Shkruar nga Liberale
Një i vdekur dhe 21 të plagosur nga tërmeti me magnitudë i

Një tërmet i fortë goditi Japoninë qendrore të premten në mëngjes, duke lënë të paktën një të vdekur dhe 21 të plagosur, ndërsa shumë ndërtesa u shembën.

Tërmeti me magnitudë 5.8 goditi rajonin qendror Ishikawa në pasdite në një thellësi prej 10 kilometrash, sipas Agjencisë Meteorologjike të Japonisë, e cila tha se nuk kishte kërcënim për cunami.

Zëdhënësi i qeverisë Hirokazu Matsuno u tha gazetarëve në kryeqytetin Tokio se një person ishte raportuar i vdekur dhe se kishte "raportime të shumta për shembjen e ndërtesave".

Viktima ra nga një shkallë, i tha AFP një zyrtar i menaxhimit të krizave në Suzhou, duke shtuar se 21 persona të tjerë u plagosën.

Agjencia lokale e zjarrit dhe fatkeqësive tha se të paktën tre ndërtesa ishin shkatërruar me dy persona të bllokuar brenda.

Njëri u nxor nga rrënojat dhe u dërgua në spital, ndërsa ekipet e shpëtimit kërkuan tjetrin.

E premtja ishte një festë publike në Japoni, pjesë e një serie ditësh pushimi të njohura si "Java e Artë", një kohë kur shumë njerëz udhëtojnë për pushime ose për të vizituar familjen.

Trenat Shinkansen u pezulluan midis qyteteve Nagano dhe Kanazawa, një destinacion popullor turistik, por rifilluan më pak se dy orë më vonë, sipas Japanese Railways.

Ministri japonez i parandalimit të fatkeqësive, Koichi Tani tha se kishte raporte për rrëshqitje të shumta dheu dhe se disa banorë ishin strehuar në strehimoret e evakuimit./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH