Aktualitet

Në shtator nis puna për reformën zgjedhore

Shkruar nga Liberale
Në shtator nis puna për reformën zgjedhore

Ndërsa opozita vazhdon betejën në KQZ kundër procesit të 25 prillit, mazhoranca ka ftuar PD dhe LSI që në shtator të nisin punën për reformën zgjedhore. Nga foltorja e parlamentit numri 2 i socialistëve

Taulant Balla ka deklaruar se me mbledhjen e parlamentit të ri duhet të ngrihet komisioni i posaçëm për të përmirësuar ligjin elektoral.

“Është në dinjitetin politik të secilëve garues që jo vetëm të njohin rezultatin, por në shtator të punojmë së bashku për vijimin e Reformës Zgjedhore të lënë në mes. Koha kur në Shqipëri votat e shqiptarëve numëroheshin nga numërues politikë duhet të marrë fund njëherë e përgjithmonë", tha Balla.

Në marrëveshjen e 5 qershorit parashikohej që këshilli politik të hartonte një kod të ri zgjedhor ku të parashikohej depolitizimi i plotë i komisioneve zgjedhore në mënyrë që në 2025 partitë të mos kishin më rol në administrimin e procesit.

Ky kod u miratua në këshillin politik, por nuk kaloi asnjëherë në parlament. Por procesi i 25 prillit duket se ka krijuar një situatë të re; ajo që dihet është se në shtator PD është e interesuar për një reformë të re zgjedhore, për rishikimin e modelit të koalicioneve pas ndryshimeve kushtetuese dhe për një reformë të re territoriale.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH