Aktualitet

MSH: 5 të shëruar dhe 2 raste të reja në 24 orët e fundit

Shkruar nga Liberale
MSH: 5 të shëruar dhe 2 raste të reja në 24 orët e

Edhe gjatë 24 orëve të fundit shifrat e koronavirusit në vendin tonë janë në minimum.

Ministria e Shëndetësisë raporton se nuk ka asnjë humbje jete nga virusi i rëndë, ndërsa janë regjisrtuar vetëm dy raste pozitive nga 4024 testime të kryera.

Sipas MSH, në Spitalin Infektiv o marrin trajtim spitalor të specializuar 2 pacientë.

Njoftimi i MSH:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes. Për çdo dyshim, kontaktoni me mjekun tuaj të familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Në 24 orët e fundit janë kryer 4024 testime, nga të cilat kanë rezultuar positivë me Covid19 dy qytetarë: 1 rast në Shkodër, 1 në Durrës.

Aktualisht janë 53 pacientë aktivë me COVID19.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 2 pacientë.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Janë shëruar 5 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,014 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (1 Korrik 2021)

Raste të reja ditore 2

Të shëruar në 24 orë 5

Të shtruar në spitale 2

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 4024

Testime totale 808,786

Raste pozitive 132,523

Raste të shëruara 130,014

Raste Aktive 53

Humbje jete 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 22

Shkodër 13

Elbasan 6

Durrës 5

Lezhë 3

Berat 2

Fier 1

Vlorë 1

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH