Showbiz

Metoda e pagabueshme, matematikani zbërthen lotarinë dhe godet 14 herë: Fitova 30 milionë dollarë

Shkruar nga Liberale
Metoda e pagabueshme, matematikani zbërthen lotarinë dhe godet 14

Shanset për të fituar lotarinë të paktën një herë në jetë janë 1 në 14 milionë. Stefan Mandel, një matematikan australian me origjinë rumune, ia doli 14 herë në vitet 1990. Sigurisht, pa shkelur asnjë ligj. Sipas llogarisë së tij, një llogaritje matematikore ishte e mjaftueshme për të mposhtur sistemin.

Historia e Stefan Mandel daton në fillim të viteve 1990. Falë parave nga fitorja e tij e parë ai u largua nga Rumania dhe u transferua në Australi.

Sistemi i ri (lotaria australiane është e ndryshme nga ajo rumune) kërkonte një studim të ri. Pra, matematikani filloi të punojë për të deshifruar sistemin dhe për të pasur një metodë të re fituese.

Kështu, pasi kuptoi se sa bileta i duheshin për të arritur kombinimin fitues, ai filloi të kërkonte investitorë që ta ndihmonin të blinte biletat që i nevojiteshin. Metoda e tij, e cila konsistonte në mbulimin e të gjitha kombinimeve të mundshme, e lejoi atë të fitonte 12 herë. Derisa çështja e tij përfundoi në qendër të vëmendjes së autoriteteve australiane, të cilat ndërhynë. Megjithëse metoda e tij ishte plotësisht e ligjshme, ndaj ajo u konsiderua jo në frymën e lojës, dhe u futën një sërë ligjesh për ta bllokuar atë.

U bë e paligjshme që dikush të blinte të gjitha biletat e lotarisë, në një pikë të caktuar. Një ligj tjetër u miratua duke e bërë të paligjshme për grupe individësh blerjen e të gjitha biletave në një short llotarie.

Pengesat e vendosura nga qeveria australiane nuk e kanë ndalur atë. Objektivi i tij janë bërë Shtetet e Bashkuara. Ai u zhvendos në SHBA, ku nuk kishte ligje që mund ta ndalonin, dhe atje ai arriti të fitojë. Përfundimisht, buxheti i saj total arriti në 30 milionë dollarë. Rasti i tij ka bërë bujë në të gjitha vendet, ku janë zbatuar ligje ad hoc për të penguar gjenitë që sfidojnë kompanitë. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH