Sport

Trajneri i kombëtares gjermane: Babai i im ishte spiun, ja pse kreu vetëvrasje!

Shkruar nga Liberale
Trajneri i kombëtares gjermane: Babai i im ishte spiun, ja pse kreu

Julian Naglesmann, t i ekipit kombëtar të futbollit të Gjermanisë , foli për vdekjen e babait të tij në një intervistë me “Der Spiegel”, duke zbuluar se ai ishte spiun gjerman dhe më vonë kreu vetëvrasje.

“(Në shkollë) thashë atë që gjithmonë besoja se ai ishte më herët: një ushtar profesionist. Edhe gjyshi im besonte se djali i tij ishte ushtar”, tha Nagelsmann për botimin gjerman. Vetëm kur ish-trajneri i Bayern Munichut ishte 15 ose 16 vjeç mësoi se babai i tij punonte për shërbimin sekret. “Para kësaj, nuk e mendoja vërtet. Por pasi më tha se ku punonte vërtet, isha unë ai me të cilin foli më shumë për këtë”, tha 36-vjeçari, duke shtuar se ata flisnin për këtë gjatë udhëtimit për në stërvitjen e futbollit.

“Ai shpjegoi pak, por vetëm në detaje mikroskopike. Ai nuk u lejua të fliste për punën e tij. Kjo ishte edhe arsyeja që ai thoshte shpesh se ishte e tepërt për të. Ndarja e shqetësimeve tuaja nuk është diçka që ka ndodhur në punën e tij. Në fund, kjo e rëndoi shumë”, tha Nagelsmann. Ai kujtoi kur zbuloi se babai i tij kishte kryer vetëvrasje ndërsa ishte në një kurs stërvitor pranë Mynihut dhe po përballej me pasojat “të vështira”.

“Babai im nuk la një shënim vetëvrasjeje, nuk kishte asnjë shpjegim. Por mënyra se si ai mori jetën e bëri të qartë se vendimi për të ishte i vendosur. … Për mua ishte e dobishme të dija, se ai donte patjetër të vdiste dhe nuk bëhej fjalë për një thirrje për ndihmë apo një sinjal. Unë konstatoj më pas se duhet ta respektoj një vendim të tillë”, tha ai.

Naglesmann foli gjithashtu për tiparet që mësoi nga babai i tij, të cilat ai beson se ndikojnë në stilin e tij të stërvitjes sot, një stil që e ka lejuar atë të bëhet trajneri më i ri i përhershëm në historinë e divizionit më të lartë gjerman të futbollit në moshën 28-vjeçare, si dhe duke udhëhequr Bayern Munich në një titull në Bundesligë dhe duke u emëruar trajner i Gjermanisë për Euro 2024. Ai u shkarkua nga Bayern Munich në mars 2023 gjatë sezonit të tij të dytë në krye pasi klubi ra nga kreu i tabelës së Bundesligës.

“Që në fillim të karrierës sime, unë thjesht bëja gjëra pa marrë parasysh ndikimin që do të kishin”, tha Nagelsmann. “Në ndeshjen time të parë si trajner i Bundesligës në TSG Hoffenheim, shënova katër penallti. Të gjithë menduan se isha i çmendur, por ne morëm një pikë të rëndësishme. Tani, i peshoj gjërat më shumë. Por guximin për të marrë vendime, që e marr patjetër nga babai im”, theksoi ai/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH