Sport

Euro 2024: Nuk kanë të mbaruar shqetësimet për Mbappé, a do të luaj ai kundër Polonisë?

Shkruar nga Enkeleda Stafa

Euro 2024: Nuk kanë të mbaruar shqetësimet për

A do të luaj apo jo? Disponueshmëria e Kylian Mbappé për Francën mbetet subjekt i shumë grindjeve duke shkuar në Grupin D të ekipit më afër Polonisë tashmë të eliminuar në Kampionatin Evropian. Fillimi është në orën 18:00 në Dortmund.

— Mbappé pësoi një hundë të thyer në fitoren hapëse 1-0 të Francës ndaj Austrisë dhe nuk u largua nga stoli për barazimin 0-0 me Holandën të premten, pavarësisht se trajneri i Francës Didier Deschamps u duk optimist që sulmuesi i tij ylli mund të luante duke veshur. një maskë për fytyrën. Mbappé që atëherë është paraqitur në një ndeshje pas dyerve të mbyllura kundër një ekipi vendas, kështu që ai mund të jetë gati të kthehet.

— Francës i duhet një pikë për të garantuar një vend në raundin e 16-të, por ndoshta ka bërë mjaft për të avancuar, të paktën si një nga katër fituesit më të mirë të vendit të tretë. Francezët janë të barabartë në katër pikë me Holandën, me Austrinë një pikë prapa në vendin e tretë përpara ndeshjes së saj kundër holandezëve.

— Polonia humbi dy ndeshjet e para – ndaj Holandës (2-1) dhe Austrisë (3-1) – dhe ishte skuadra e parë që u eliminua nga turneu i këtij viti.

Gjermania konfirmon se Antonio Rüdiger ishte tendosur para ndeshjes së 16-të të fundit të Euro 2024
Imazhi
Anglia mund t'i heshtë kritikët kur përballet me Slloveninë në Euro 2024 për të përfunduar fazën e grupeve
Imazhi
Euro 2024: Tifozët holandezë për të shkëlqyer Berlinin ndërsa Oranje përballet me Austrinë në ndeshjen e fundit në grup
— Kapiteni i Polonisë, Robert Lewandowski, i cili mbush 36 vjeç në gusht, humbi ndeshjen kundër holandezëve pasi nuk arriti të rikuperohej mjaftueshëm nga një dëmtim në kofshë dhe ishte zëvendësues në minutën e 60-të kundër Austrisë. Kjo mund të jetë ndeshja e tij e fundit në Kampionatin Evropian.

Lajmet e ekipit
- Për Francën, shumë varet nga disponueshmëria e Mbappé. Antoine Griezmann luajti më tej kundër Holandës në mungesë të Mbappé, duke lejuar Aurélien Tchouaméni të hynte dhe të forconte mesfushën qendrore. Nëse Mbappé kthehet, Griezmann ka të ngjarë të kthehet në mesfushë, me Tchouaméni ose Adrien Rabiot që mungojnë.

- Trajneri i Polonisë, Michal Probierz, ka njoftuar se Wojciech Szczęsny do të zëvendësohet si portier për ndeshjen e fundit të grupit, me Lukasz Skorupski ose Marcin Bułka. Szczęsny tashmë ka thënë se do të tërhiqet nga futbolli ndërkombëtar pas këtyre Eurove.

Euro 2024: Nuk kanë të mbaruar shqetësimet për

Nga numrat
— N'Golo Kante ka dy çmime lojtari i ndeshjes tashmë në Euro 2024. Para këtij turneu, ai nuk kishte luajtur një ndeshje konkurruese për Francën për dy vjet.

– Franca nuk ka humbur asnjë nga tetë ndeshjet e saj në grup në Kampionatin Evropian nën drejtimin e Deschamps.

— Me 47 gola për Francën, Mbappé është katër herë pas barazimit me Thierry Henry në listën e golashënuesve më të mirë të të gjitha kohërave për ekipin kombëtar. Olivier Giroud kryeson me 57.

— Polonia nuk ka arritur të përparojë nga faza e grupeve në katër nga pesë paraqitjet e saj të fundit në Kampionatin Evropian.

— Lewandowski ka 82 gola në 151 paraqitje për Poloninë.

atë që ata thonë
"Nuk është sekret që ai me të vërtetë po pret me padurim ndeshjen e radhës, dhe për sa i përket maskës, ai ka filluar të mësohet me të." – tha Tchouaméni për Mbappé.

“Ne do të luajmë kundër Francës me formacionin tonë më të mirë të mundshëm. Kjo lojë do të jetë e mirë për ne si pjesë e përgatitjeve tona për Ligën e Kombeve të UEFA-s në vjeshtë”. - tha Probierz për përzgjedhjen e tij.

Përshtati për Liberale: Enkeleda Stafa

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH