Sport

Carlo Ancelotti largon nga Real Madridi super yllin e mbrojtjes

Shkruar nga Liberale

Carlo Ancelotti largon nga Real Madridi super yllin e mbrojtjes

E ardhmja e Ferland Mendyt te Real Madridi duket gjithnjë e më e pasigurt me ardhjen e mundshme të Alphonso Davies në skuadrën merengue.

Transferimi i mbrojtësit të ri kanadez do të nënkuptonte, pa dyshim, se Mendy do të shitej në merkaton e verës së ardhshme.

Pavarësisht se ka qenë një pjesë kyçe në sezonin e suksesshëm 2021-2022, ku skuadra spanjolle fitoi Ligën e Kampionëve, Mendy ka qenë në radarin fillestar për dy verat e fundit. Megjithatë, lëndimet dhe mungesa e ofertave e kanë mbajtur francezin te bardhezinjtë.

Këtë sezon, lojtari ka arritur të rifitojë stabilitetin fizik dhe performanca e tij në fushë ka qenë e kënaqshme. Megjithatë, Real Madrid sheh në ardhjen e Davies mundësinë për të marrë një përfitim ekonomik për Mendyn, kontrata e të cilit përfundon në 2025.

Trajneri Carlo Ancelotti e konsideron francezin një pjesë themelore në sistemin mbrojtës të skuadrës dhe ka shprehur dëshirën që lojtari të rinovojë kontratën e tij.Megjithatë, bordi i klubit ka plane të tjera dhe është në kërkim të një mbrojtësi me një profil më sulmues, në përputhje me strategjinë e lojës që duan të zbatojnë.

Mospërputhja midis dëshirës së Ancelottit dhe vendimit të klubit pasqyron kompleksitetin e vendimeve në futbollin profesionist. Edhe pse trajneri italian vlerëson kontributin e Mendyt në fushë, aspekti ekonomik dhe kërkimi i një profili specifik lojtari duket se kanë peshë më të madhe në planifikimin e ardhshëm të Real Madridit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH