Showbiz

NGJARJE HISTORIKE/ Beatles, 60 vjet më parë debutimi në SHBA në Ed Sullivan Show

Shkruar nga Liberale
NGJARJE HISTORIKE/ Beatles, 60 vjet më parë debutimi në SHBA

Gjashtëdhjetë vjet më parë Beatles nisën pushtimin e tyre të Amerikës.

Më 9 shkurt 1964, Fab Four debutoi në Ed Sullivan Show në Nju Jork dhe në atë moment bëri histori duke ndryshuar kulturën amerikane. Publiku hyri në furi sapo kënduan ‘mbyll sytë’, fjalët e para të këngës, ‘All My Loving’, shkruar nga Paul McCartney dhe të përfshira në albumin e tyre të dytë, ‘With the Beatles’ (1963).

Fenomeni i quajtur, ‘Beatlemania’, kishte filluar të shfaqej që nga mbërritja e tyre në Aeroportin Ndërkombëtar Kennedy më 7 shkurt. John Lennon, Paul McCartney, George Harrison dhe Ringo Starr u pritën nga një ushtri fotografësh dhe mijëra fansa që ulërinin në mënyrë histerike. Autokolona në të cilën ata po udhëtonin u zhvendos drejt Manhattan-it dhe furia vazhdoi përpara hotelit Plaza, ku Beatles qëndruan gjatë qëndrimit të tyre në Nju Jork. Fab Four priti një pritje edhe më të mirë se ajo e presidentit të atëhershëm amerikan, Lyndon Johnson, i cili pavarësisht të ftohtit, një ditë më parë vendosi të përshëndesë turmën përpara selisë së New York Times në Rrugën 43. Siç shkruante vetë gazeta e Nju Jorkut, ‘kishte pak njerëz’.

Debutimi i tyre në atë që konsiderohej si një nga transmetimet më të famshme në Shtetet e Bashkuara u ndoq nga mbi 73 milionë shikues, të barabartë me 40% të popullsisë amerikane. Sipas një legjende të kohës, numri i krimeve të raportuara në Big Apple ishte shumë afër zeros, por nuk ka asnjë konfirmim zyrtar për këtë. Pavarësisht delirit të fansave, nuk pati asnjë pritje të barabartë për Beatles nga kritikët. Mbulimi i NyTimes për ardhjen e tyre u shfaq vetëm në faqen 25 dhe artikulli ishte titulluar, ‘The Beatles nisin pushtimin, shtoni flokë të gjatë dhe fansa që bërtasin’. “Shumëzojeni Elvis Presley-n me katër, hiqni gjashtë vjet nga mosha e tij, shtoni një theks britanik dhe një sens humori të mprehtë. Përgjigja: Janë Beatles (Po, po, po)”, thuhet në një pjesë të artikullit. Megjithatë, Sullivan Show u vërshua nga 50 mijë kërkesa për të marrë pjesë në debutimin e tyre, ndërsa tetë vjet më parë, vetëm 7 mijë mbërritën për Elvisin.

—————-

Sanremo mposht Hit Parade, Sfera Ebbasta në krye mes albumeve

Efekti Sanremo në këngët më të shitura nga data 2 deri më 8 shkurt që monopolizojnë dhjetëshen e parë të tabelës Fimi: Geolier shquhet me I p’ me, tu p’ te shoqëruar në podium nga Sinqerisht nga Annalisa dhe Tuta gold nga Mahmood. Më pas janë Gazzelle me Tutto qui, The Kolors me Një djalë dhe një vajzë, Loredana Bertè me Pazza, Emma me Apnea dhe Mr.Rain me lëkundjet Due. Sa i përket albumeve, pas 12 javësh në top Sfera Ebbasta me X2VR ia kthen skeptrin Club Dogo të cilët pas ribashkimit dhe publikimit të albumit që mban emrin e tyre, kanë shpallur dhjetë data në Forumin Mediolanum midis marsit dhe prillit, tashmë i shitur, dhe një koncert-ngjarje në San Siro më 28 qershor. Tedua ngjitet dy vende dhe ngjitet në podium (i pesti), pasi ka qenë në renditje për 36 javë me La Divina Commedia (Edicioni Tour Inferno). Tunnel nga Simba La Rue qëndron në vendin e katërt, ndërsa Il Coraggio dei Bambini – Atto II nga Geolier, albumi që ka kaluar 57 javë në listat dhe është mbreti i listave të 2023, ngjitet dy shkallë më lart. Relax by Calcutta është në vendi i gjashtë dhe Sirio inox është në vendin e shtatë të Lazza (96 javë), të dy ngjiten me 3 pozicione. Piccolo Principe nga Neima Ezza rrëshqet nga vendi i tretë në të tetin. Materia Prisma e Marco Mengoni (në renditjen për 114 javë) ngjitet me 10 vende në vendin e nëntë, pritja e të cilit në Sanremo fitoi mbi të gjithë. Në ngritje nga vendi i trembëdhjetë në vendin e dhjetë Dhe më pas përfunduam në vorbullën e Annalisa, një nga të preferuarat e festivalit. Sanremo gjithashtu në pozicionin e 12-të ku Dargen D’Amico debuton me albumin e ri Ciao America, i cili përmban ripublikimin e këngës Onda alta të sjellë në festival. Mes disqeve vinyl, kryeson ribotimi i Hanno Killed Spider-Man, albumi ikonik 883 i publikuar në 1992 dhe që sot jeton sërish me një dizajn të ri grafik.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH