Arte

Probleme me lëkurën? Zbuloni vetitë 'magjike' të mjaltit

Shkruar nga Liberale

Probleme me lëkurën? Zbuloni vetitë 'magjike' të

Mjalti është një produkt me veti ‘magjike’. I njohur si një produkt me vlera ushqyese dhe kuruese, mjalti mund të përdoret edhe për kujdesin e lëkurës suaj. Dermatologu Dr. Kemi Fabusiwa thotë se vlerat e tij terapeutike datojnë që nga viti 2000. Si pasojë edhe njerëzit e kanë përdorur dekada me radhë për të pasur një lëkurë të shëndetshme pa akne dhe shkëlqim.

Por cilat janë vlerat e përdorimit të mjaltit në lëkurë?

Mjalti ka dy enzima natyrale, ku njëri është një hidratant, ndërsa nga ana tjetër ai ka veti natyrale antibakteriale, të cilat mund të ndihmojnë në luftimin e disa llojeve të baktereve që lidhen me aknet", thotë Dr. Fabusiwa.

Pra për ju që keni probleme fytyrën tuaj mundohuni që në rutinën e kujdesit të lëkurës përveç kremrave hidratantë dhe atyre të diellit të përdorni edhe mjaltin.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH