Arte

PIKTURA E DITËS: Portreti i Adem Jasharit- vepër në kuadër të çlirimit të Kosovës nga sundimi serb (25 vjet liri)

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS:  Portreti i Adem Jasharit- vepër në kuadër

Piktura e realizuar nga Besim Mikullovci

Adem Jashari ishte një figurë e shquar e luftës për pavarësinë në Kosovë. Ai ishte një komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) dhe një nga figurat kryesore të rezistencës kundër regjimit serb në vitet 1990. Jashari u bë një simbol i luftës për liri dhe pavarësi të popullit të Kosovës, duke udhëhequr luftën e armatosur kundër forcave serbe.

Ai u vra bashkë me shumë anëtarë të familjes së tij gjatë një operacioni ushtarak serb në mars të vitit 1998. Adem Jashari mbetet një figura e rëndësishme dhe një simbol i pavarësisë dhe luftës për liri në historinë e Kosovës.

Kujtojmë që Kosova sot shënon 25-vjetorin e Ditës së Lirisë apo Çlirimit të Kosovës, kur trupat paqeruajtëse të NATO-s hynë në Kosovë pas fushatës ajrore të Aleancës së Veri-Atlantikut kundër caqeve ushtarake e policore serbe në Kosovë dhe Serbi.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH