Arte

Kinematografia në zi/ Ndërron jetë aktori i “Star Wars”, Michael Culver

Shkruar nga Liberale

Kinematografia në zi/ Ndërron jetë aktori i “Star

Aktori i “Star Wars”, Michael Culver, ka vdekur në moshën 85-vjeçare. Ai luajti kapitenin Lorth Needa në filmin e vitit 1980, “The Empire Strikes Back” dhe më vonë luajti në filmat si “A Passage to India”.

Agjentët e tij konfirmuan vdekjen në një deklaratë, duke thënë: “Jemi shumë të pikëlluar që konfirmojmë vdekjen e mikut tonë Michael Culver”.

“Një karrierë që përfshin mbi 50 vjet me role të shquara në Sherlock Holmes, A Passage to India, Secret Army dhe sigurisht një nga skenat më të paharrueshme të vdekjes në ekskluzivitetin e Star Wars”, thuhet më tej.

“Michael hoqi dorë kryesisht nga aktrimi në fillim të viteve 2000 për të përqendruar përpjekjet e tij në aktivizmin e tij politik”.

“Ka qenë një nder që kam përfaqësuar Michael për dekadën e fundit dhe që e kam çuar atë në disa nga ngjarjet më të mira të Star Wars në Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë”.

Në deklaratën e ndarë me The Sun, agjentët e tij përfunduan: “Michael vdiq të martën më 27 shkurt në moshën 85-vjeçare. Na mungon”.

Më vonë gjatë jetës, ai bëri një paraqitje si mysafir në “Doctors” si dhe luajti në “Casualty” dhe “Emmerdale”.

Culver ka lënë pas gruan, tre fëmijët dhe katër nipërit e mbesat.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH