Aktualitet

Lufta mes Putin dhe Wagner shkakton ankth global, Moska ka 5900 koka bërthamore

Shkruar nga Liberale
Lufta mes Putin dhe Wagner shkakton ankth global, Moska ka 5900 koka

Kriza brenda elitës ruse ka qenë prej kohësh e frikësuar për pushtimin e Ukrainës dhe strategjitë e ndryshme personale të anëtarëve të saj, por e vërteta është se të gjithë në Perëndim i perceptuan deklaratat e shpeshta, të dendura të liderit mercenar Wagner si lëvizje në drejtim të një negociate me Putinin, ose për të anashkaluar hierarkinë e krijuar në Ministrinë Mbrojtjese ruse, ose thjesht për të marrë edhe më shumë para për praninë e tij në frontin ukrainas.

Në orët e fundit po bëhet e qartë se të gjitha deklaratat kritike të Prigozhin nuk ishin asgjë më shumë se një përgatitje për atë që po ndodh që nga mbrëmja e së premtes: megjithëse situata mbetet shumë specifike, është e sigurt që forcat e Wagnerit po shkojnë drejt takimit të Moskës.

Nuk është rebelim, nuk është protestë. Sipas standardeve perëndimore, është një përpjekje për grusht shteti duke përdorur forca ushtarake të armatosura rëndë në një vend që ka 5500 koka bërthamore. Gjërat nuk janë aspak të thjeshta për të gjithë planetin - jo vetëm për rusët dhe ukrainasit - dhe ankthi është i dukshëm.

Në këtë kontekst, deklarata e kreut të Wagnerit se ai nuk po tenton një grusht shteti, por "një kurs drejtësie", si dhe se gjysma e ushtrisë ruse është gati të bashkohet me mercenarët kundër Putinit, mund të jetë një e vërtetë e madhe. , si mund të jetë dhe një propagandë e keqe. Megjithatë, nëse është e vërtetë – qoftë edhe në një masë të caktuar – atëherë askush nuk mund të parashikojë zhvillimet.

Me fjalimin e tij, presidenti Putin tregoi për herë të parë – pas fasadës së ashpër dhe shpalljes së dënimit të ashpër të “tradhtarit” Prigozhin – se nuk ndjen se e ka nën kontroll të plotë situatën. Është një ndjenjë që sigurisht i shtohet informacionit që arrin në mediat ndërkombëtare që flasin për përgatitjet nga ana e forcave të armatosura ruse për të shkatërruar urat në akset rrugore që të çojnë nga Rostovi në Moskë.

A do të arrijë Wagner në Moskë? A do të kthehet rebelimi i Prigozhin në një luftë civile? A do të ketë një “mirëkuptim” të shpejtë mes dy palëve? A do të përfundojë Putini duke bërë një luftë përfaqësuese brenda Rusisë – pasi çeçenët e Kadyrov kanë thënë se janë gati të përballen me forcat e Wagner-it? Dhe cili do të jetë qëndrimi i Gardës Kombëtare të Rusisë? Si do të zhvillohen gjërat në frontin ukrainas, i cili po “lirohet” nga forcat ruse?

Askush në këtë fazë nuk mund ta dijë se çfarë do të ndodhë. E sigurt është se Rusia po hyn në një krizë të brendshme të madhe, nga e cila në çdo rast do të dalë e dobësuar, pavarësisht se si do të zhvillohet kryengritja mercenare.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH