Arte

Letra e dashurisë së Mozart-it do të shitet në ankand për shifrën marramendëse

Shkruar nga Liberale
Letra e dashurisë së Mozart-it do të shitet në ankand

Një letër që tregon kompozitorin austriak Wolfgang Amadeus Mozart në një "panik të plotë" për jetën e tij të dashurisë do të dalë në ankand në Christie's në Londër muajin e ardhshëm.

Shkruar nga kompozitori në verën e vitit 1782, letra me dy faqe tregon se ai kërkon këshilla nga një mik i ngushtë pas një "keqkuptimi" me vjehrrën e tij të ardhshme.

“Ajo do të dërgojë policinë për të tërhequr të fejuarën e tij me pasoja padyshim të tmerrshme për reputacionin e tij”, tha kreu i librave dhe dorëshkrimeve të Christie, Thomas Venning.

"Ai është në një krizë të plotë dhe në mënyrë të mrekullueshme dhe krejtësisht të pafiltruar e derdh zemrën e tij."

Mozart shkroi shumë letra gjatë jetës së tij, por Venning tha se ishte e rrallë të shihje njërën prej tyre në ankand dhe rrallë të merrje këtë "shkallë njohurish... në karakterin e tij... dhe ndjenjat në një moment mjaft vendimtar në jeta e tij."

Mozart ishte 26 vjeç kur shkroi letrën, pak pasi mbërriti në Vjenë. Ndërsa karriera e tij po ngrihej pas suksesit të operës së tij të parë të madhe, jeta e tij e dashurisë po "bëhej pak e ndërlikuar" dhe ai ishte i prirur të çonte përpara martesën e tij të ardhshme me Constanze.

"Ai vjen nga një prejardhje shumë e rreptë katolike. Pra, fakti që ai tashmë po bashkëjeton me Constanze, se ata tashmë po flenë së bashku,  është një lloj kujdesi ndaj erës," tha Venning. "Atë lloj natyre të çliruar të mënyrës se si ai sillet" në jetën e tij private dhe profesionale, Venning e përshkruan si "freskuese".

"Kjo ju tregon diçka për Mozartin si një lloj figure revolucionare. Ai është dikush që nuk u bindet rregullave të vjetra," tha ai.

Mozart dhe Constanze u martuan menjëherë pas shkrimit të letrës dhe ishin bashkë deri në vdekjen e tij në 1791 në moshën 35-vjeçare. Letra është pjesë e shitjeve të jashtëzakonshme të Javës Klasike të Christie në korrik dhe pritet të marrë çmimin më të lartë për një letër të Mozartit, vlerësuar midis 300,000 paund dhe 500,000 paund./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH