Globi

Katër qytete amerikane "futen në karantinë", autori i masakrës me dhjetëra të vrarë dhe të plagosur akoma në liri

Shkruar nga Liberale
Katër qytete amerikane "futen në karantinë",

Qyteti i vogël Lewiston, Maine, Shtetet e Bashkuara, është në gjendje shoku që nga mbrëmë, pasi një rezervist 40-vjeçar i ushtrisë amerikane dhe instruktor armësh hapën zjarr fillimisht në një rrugicë dhe më pas në një restorant, duke vrarë në të paktën 16 persona.

Prej rreth 12 orësh, një kërkim i madh policor ka nisur për të gjetur autorin, ndërsa banorëve të Lewiston dhe tre qyteteve të tjera fqinje (Lisbonës, Bowdoin dhe Auburn) u është kërkuar të qëndrojnë në shtëpitë e tyre dhe bizneset lokale të qëndrojnë të mbyllura. Në të njëjtën kohë, ata e kanë cilësuar si të “armatosur dhe të rrezikshëm”.

Policia ende nuk e ka konfirmuar zyrtarisht numrin e të vdekurve, por CBS raportoi se disa burime të zbatimit të ligjit thanë se kishte të paktën 16 viktima. Raportohet gjithashtu për të paktën 50 të plagosur.

Policia e Lewiston tha se oficerët iu përgjigjën raporteve për të shtëna në dy vende, një restorant i quajtur Schemengees dhe Sparetime Recreation, një rrugicë bowling, e cila duket të jetë rreth 4 milje (6.5 km) larg njëra-tjetrës.

Ndërkohë, Sherifi i Qarkut Androscoggin ka publikuar pamjet e 40-vjeçarit, duke kërkuar ndihmën e publikut për gjetjen e tij. Disa imazhe tregojnë një burrë me mjekër me një pulovër kafe që mban një armë dhe hyn në një ndërtesë.

Card është një instruktor armësh zjarri i trajnuar nga ushtria amerikane në një strukturë në Saco, Maine, sipas një njoftimi për lajmet e policisë së shtetit./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH