Aktualitet

Greqia mbyll kufirin me Kapshticën, mbetet hapur Kakavija

Shkruar nga Liberale
Greqia mbyll kufirin me Kapshticën, mbetet hapur Kakavija

Pas rritjes së numrit të infektuarëve, Greqaia ka vendosur shtrëngimin e masave në kufi. Ministria e Jashtme e Shqipërisë ka sqaruar, se duke filluar nga dita e nesërme, datë 20 nëntor 2020, ora 06:00 e mëngjesit, mbyllet pika kufitare në Kapshticë, ndërsa mbetet e hapur ajo në Kakavijë.

Në lidhje me kufijtë e tjerë veriorë të vendit, do të mbeten të hapura pikat kufitare në Evzonoi dhe Promachona, ndërsa në Nimfea do të hyjnë vetëm kamionat.

"Qytetarët që hyjnë në Greqi, përveç paraqitjes së testit negativ PCR të kryer deri në 72 orë më parë, do të kryejnë edhe rapid test nga Njësi të Sekretariatit të Përgjithshëm të Mbrojtjes Civile dhe Organizatës Kombëtare të Shëndetit Publik të Greqisë. Personat që rezultojnë negativë, mund të hyjnë në vend dhe të shkojnë në destinacionin e tyre, në bazë të dokumentit PLF që do dorëzojnë.

Ky vendim vlen vetëm për kufijtë tokësorë, të lartpërmendur, ndërkohë që kufijtë ajrore mbeten të hapur", thuhet në njoftimin e Ministrisë.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH