Globi

Fytyrat e ngjyrosura të gjyshërve

Shkruar nga Liberale
Fytyrat e ngjyrosura të gjyshërve

Nuk ka pasur kurrë një kohë më të mirë për artin e trupit, veçanërisht tatuazhet dhe piercing, si ajo kur individualiteti bëhet shenjë dalluese e deklaratave të stilit modern. Por me bojë vetvetja nuk bëhet e re. Shumë fise dhe kultura në Indi kanë praktikuar për shekuj artin për arsye shpirtërore dhe zbukuruese, dhe trashëgimia jeton edhe sot.

Kryegjuetari i fshatit Longwa. Fiset Naga praktikonin gjuetinë e kokës dhe ruanin kokat e armiqve të tyre si trofe.

Një "njeri me gjilpërë" shumë i nderuar në Indi është Moranngam Khaling, i njohur gjithashtu si Mo Naga. Shkolla e tij, ngjitur me nje Studio tatuazhesh, ndodhet në Guwahati në Assam, Indi. Aty cdokush paguan rreth 1.2 lakh Rs për një trajnim 10-javor kursi. Ky i diplomuar nga Instituti Kombëtar i Teknologjisë së Modës (NIFT) mund të ketë zhvendosur bazën e tij në Nju Delhi në Indi, por ai shpesh ndërvepron me fiset Headhunter të përhapura në rajonin verilindor të vendit për të gërmuar më thellë në stilin fisnor të punës me gjilpërë.

[gallery jnewsslider="true" size="full" columns="1" ids="1395260,1395261,1395262,1395263"]

NAGALAND, INDI 21 SHKURT 2016: një luftëtar i paidentifikuar i fisit Naga duke buzëqeshur me një vajzë e re kaukaziane e paidentifikuar. Nagas janë të njohur për tatuazhet e tyre në fytyrë dhe për të qenurit gjuetarët e kokës deri në vitet '70

Sipas historisë të trashëguar të tyre dhe folklorit, besohej se gjuetarët e kokës vrisnin njerëzit dhe sillnin kokat e tyre në shtëpi si trofe. Thuhet se ata do të varnin kokën jashtë kasolleve të tyre për të treguar epërsinë e tyre ndaj të tjerëve në kasolle apo në klan – megjithatë këto mite mbeten të paprovuara. Gjuetarët do të bënin gjithashtu tatuazhe të shkruara në gjokset e tyre, duke simbolizuar shpirtrat e të vdekurve. Këto dizajne përfshinin modele gjeometrike, pika, vija dhe njolla. Zakoni ishte i pakomplikuar - sa më shumë të ishte numri i tatuazheve të bëra, aq më shumë respektohej ai komandantr. Për gratë e fiseve, tatuazhet tregonin faza të ndryshme të jetës, të tilla si mosha dhe martesa, përveç se qenë një shenjë e zbukurimeve.

25-11-2018 / Nagaland, Indi / Portreti i një vajze të re Naga me veshje tradicionale gjatë Festivalit të Hornbilit

Ndërsa pasardhësit e fisit Headhunter ekzistojnë ende, praktikat e gjuetisë janë të ndaluara që nga vitet 1960 me ligj, kështu që anëtarët modernë jetojnë në paqe, duke mbajtur gjallë kulturën e tyre të tatuazheve. “Ndërsa ata nuk gjuajnë më sepse ligji nuk i lejon që, një herë në një hënë blu, ata vrasin një buall apo ndonjë kafshë tjetër të madhe për të mbajtur shpirtin gjallë”, thotë artisti i tatuazheve. A nuk është e frikshme të përballesh me një fis të tillë?

“Imagjinoni, një ditë ju zgjoheni dhe ju thuhet se çdo traditë me të cilën jeni rritur ju dhe të parët tuaj, është papritur ilegale. Pra, ata e shikojnë çdo të huaj me dyshim dhe nuk është shumë e lehtë të ndërveprosh me ta. Unë jam një Naga kështu që ata lidhen me mua. Megjithatë, ata nuk zbulojnë shumë për kulturën e tyre dhe kjo vjen si procesi i mbledhjes së njohurive”, thotë Khaling.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH