Globi

Foto/ Trupat e dy motrave u gjetën të dekompozuar brenda banesës, mbetet mister arsyeja e vdekjes

Shkruar nga Liberale
Foto/ Trupat e dy motrave u gjetën të dekompozuar brenda banesës,

Dy motra saudite, 23 dhe 24 vjeç u gjetën të vdekura në apartamentin e tyre, në jugperëndim të Sidneit më 7 qershor. Detektivja Claudia Allcroft tha të mërkurën se hetuesit besojnë se gratë vdiqën në fillim të majit, një muaj përpara se mbetjet e tyre të dekompozuara të zbuloheshin nga oficerët që kryenin një kontroll të mirëqenies.

“Detektivët janë të interesuar të flasin me këdo që mund të ketë parë ose që mund të ketë informacion për lëvizjet e grave në ditët dhe javët para vdekjes së tyre,” tha ajo. Policia ende nuk ka përcaktuar shkakun e vdekjes.

"Ne shpresojmë që dikush mund të jetë në gjendje të ndihmojë hetuesit tanë dhe mund të kenë disa informacione mbi lëvizjet e tyre para vdekjes së tyre," tha detektivi Allcroft.

Ajo shtoi se menaxheri i banesës së tyre kontaktoi policinë në mes të marsit. "Unë besoj se kishte ushqim të lënë jashtë në zonat e përbashkëta, dhe ai kontaktoi policinë pasi ishte i shqetësuar për mirëqenien e tyre," tha ajo.

Amaal dhe Asra Abdullah Alsehli u zbuluan pasi nuk paguanin qiranë për katër javë dhe posta po grumbullohej jashtë derës së tyre.

Gjatë hetimit fillestar, policia tha se trupat e tyre kishin qenë atje për 'disa kohë', nuk kishin shenja të dukshme lëndimi dhe nuk kishte shenja të hyrjes me forcë.

Sipas Daily Mail Australia, vëllezërit e motrat u larguan nga Arabia Saudite pa familjen e tyre në vitin 2017 kur ishin 18 dhe 19 vjeç.

Ata ishin të angazhuar në një shërbim refugjatësh për pesë vjet, i cili ndihmon shtetasit e huaj të shpëtojnë nga persekutimi dhe të kërkojnë azil. Motrat nuk ishin në kontakt të rregullt me ​​të afërmit e tyre në shtëpi, thanë më parë burime për Daily Mail Australia./Liberale.al

[gallery columns="1" size="full" jnewsslider="true" ids="1259646,1259649,1259648"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH