Showbiz

Foto/ Pas 70-vjetësh Britania do të ketë një mbret të ri, Charles niset me karrocën e artë drejt Westminster Abbey

Shkruar nga Liberale
Foto/ Pas 70-vjetësh Britania do të ketë një mbret të

Mbreti Charles III solemn dhe bashkëshortja mbretëreshë Camilla janë larguar nga Buckingham Palace në Diamond Jubilee State Coach ndërsa sot filloi kurorëzimi i parë historik në 70 vjet.

Himni kombëtar u luajt dhe turmat bërtisnin "God Save the King" ndërsa ai nisi udhëtimin e tij 1.3 milje drejt Westminster Abbey nëpër rrugët e mbushura me 2 milionë njerëz dhe 7,000 trupa britanike. 100 milionë njerëz po shikojnë në TV në mbarë botën.

Karroca Shtetërore e Jubileut Diamond, e tërhequr nga gjashtë kuaj gri Windsor, mbërriti në Pallatin Buckingham për Mbretin dhe Mbretëreshën në orën 10:00 (me orën lokale), për ta dorëzuar në Westminster Abbey.

Monarku ka qenë trashëgimtar që në moshën tre vjeçare dhe tani është gati të përqafojë më në fund ditën e tij të fatit me gruan që do pranë tij. Të ftuarit VIP u vendosën në radhë për një milje nga ora 6 e mëngjesit për të marrë një nga 2300 vendet kryesore brenda Abbey.

Ata do të shikojnë kurorëzimin e Çarlsit në një ceremoni të krishterë që daton prej 1000 vjetësh në një ditë të mbushur me shfaqje të lavdishme madhështore./Liberale.al

[gallery columns="1" size="full" jnewsslider="true" ids="1351011,1351013,1351010,1351014,1351012,1351015"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH