Aktualitet

Foto/ Lulzim Basha në UET për promovimin e librit të Namir Lapardhaja: Nuk ka shoqëri të drejtë pa vlerësimin e librit dhe kulturës

Shkruar nga Liberale
Foto/ Lulzim Basha në UET për promovimin e librit të Namir

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ishte i pranishëm këtë të enjte në ambientet e Universitetit Europian të Tiranës, ku u promovua libri më i ri i shkrimtarit dhe kritikut letrar, Namir Lapardhaja.

Në praninë e shkrimtarit Preç Zogaj, presidentit të UET, Selami Xhepa dhe përgjegjësit të Departamentit të Arteve të Aplikuara në këtë universitet, Ermir Nika, Lapardhaja solli në këtë prag panairi librin "Një urë fjalësh mes nesh e tjetrit", botim i UET Press, i cili u vlerësua për publicistikën e sjellë, si një kontribut i vyer për shoqërinë shqiptare.

Basha shkruan se, përveç kënaqësisë për librin, ndau me të pranishmit, pedagogë e studentë të UET, angazhimin "për përkrahje të kulturës në çdo kuptim, për nevojën e respektit dhe ndihmës për njerëzit që merren me letërsi, kulturë e art".

[gallery columns="1" size="full" jnewsslider="true" ids="1398214,1398215,1398213,1398212,1398218,1398217,1398216"]

"Ishte një kënaqësi e veçantë të isha në promovimin e librit "NJË URË FJALËSH MES NESH E TJETRIT" të shkrimtarit dhe kritikut letrar Namir Lapardhaja. Namiri është një shkrimtar dhe publicist mjaft elegant. Kontributi i tij është i njohur prej gjithkujt. U ndjeva mirë të dëgjoj fjalët e vyera për librin e Namirit, por edhe për botimet dhe gjendjen e kulturës shqiptare sot nga Preç Zogaj dhe nga studiuesi Ermir Nika. Ndava me ta veç ndjenjës së fortë të kënaqësisë për librin e Namirit dhe diskutimeve për librin edhe angazhimin tonë për përkrahje të kulturës në çdo kuptim, për nevojën e respektit dhe ndihmës për njerëzit që merren me letërsi, kulturë e art. Një shoqëri, një vend nuk mund të jetë kurrë mirë, nuk mund të ndërtojë një shoqëri të drejtë dhe në paqe pa vlerësim të lartë për librin dhe kulturën", shkruan Basha në Facebook.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH