Globi

Foto/ Brenda qytetit të parë lundrues në botë me dyqane, restorante dhe 5000 shtëpi

Shkruar nga Liberale

Doni të kaloni pushimet pa u lodhur, dhe të keni gjithçka vetëm duke lundruar? Një qytet lundrues do të ndërtohet në Maldive, ku do të ketë restorante, dyqane dhe 5000 shtëpi.

Sipas The Sun, laguna prej 500 hektarësh do të ketë të gjitha llojet e lehtësive, duke përfshirë hotele, bare dhe dyqane për turistët së bashku me shtëpitë e përhershme. Qyteti lundrues është krijuar nga Dutch Docklands dhe qeveria e ishullit.

"Qyteti ka një strukturë të bazuar në natyrë të rrugëve dhe kanaleve të ujit që i ngjan mënyrës së bukur dhe efikase në të cilën organizohet korali i vërtetë i trurit", shkruan qeveria në faqen e internetit.

Projekti përfundon pas pesë viteve, ndërsa ndërtimi pritet të fillojë në janar 2023 me banorët e parë që do të vendosen një vit më pas në vitin 2024.

Rreth 20,000 njerëz do të jenë në gjendje të jetojnë dhe të qëndrojnë në qytetin lundrues. Ata do të kenë mundësi edhe të shkollohen. Turistët do të marrin një leje qëndrimi për të blerë një shtëpi atje. /K.A-Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH