Economicus

Elon Musk po përgatitet të lançojë robotin e tij të parë: do të quhet Optimus

Shkruar nga Liberale
Elon Musk po përgatitet të lançojë robotin e tij të

Ai Day po afron. Për ata që nuk e njohin Teslën, kjo ngjarje është një lloj ekspozite universale futuriste ku Elon Musk u tregon të gjithëve për konceptin e tij personal të përparimit. Projekte të guximshme që kalojnë mes perspektivave të inovacionit dhe fantashkencës. Ndër më të priturit këtë vit është Optimus, roboti humanoid i Teslës.

Qëllimi i ngjarjes është të tregojë të gjitha përparimet teknologjike të kompanisë. Jo vetëm kaq, për Elon Musk Ai Day janë një terren rekrutimi. Një mënyrë për të tërhequr talentin më të mirë dhe për t'i bindur ata të bashkohen me Tesla-n. Gjetja se kush mund ta transformojë vizionin e kompanisë në realitet.

Çfarë do të prezantohet në Ai Day

Ngjarja ishte planifikuar për 19 gusht, saktësisht një vit pas Ai Day të Teslës. Musk ka vendosur të shtyjë edicionin e dytë vetëm për Optimus. Kështu që do të zhvillohet më 30 shtator. Nuk ishte funksionale vitin e kaluar. Në vend të tij, një burrë i maskuar si robot doli në skenë për të përfaqësuar humanoidin, të paktën vizualisht. Këtë vit, qëllimi i tij është të ketë një Tesla Bot që funksionon për ta prezantuar atë me të gjithë. Në planin afatgjatë, shpjegoi Musk, robotët mund të përdoren në shtëpi, duke bërë darkë, duke kositur lëndinë dhe duke u kujdesur për të moshuarit. Prodhimi mund të fillojë vitin e ardhshëm.

Mjafton të shikoni të shkuarën, në edicionin e vitit të kaluar, për të vënë bast për projektet që do të prezantohen më 30 shtator. Jo vetëm Optimus, Dojo është gjithashtu ndër zbulimet e vitit 2021, i cili duhet të jetë kompjuteri më i fuqishëm në botë. Përdoret për të mbledhur, klasifikuar dhe analizuar miliona të dhëna të transmetuara nga makinat në flotën e Teslës. Në fakt, qëllimi tjetër i madh i Musk është të prodhojë makina plotësisht automatike. Teknologjia duket se nuk është ende plotësisht e disponueshme, por investitorët presin Ai Day të vitit 2022 për të parë përparimin e kompanisë.

Ka një pritje të madhe për takimin e radhës të Teslës. Kompania mund të revolucionarizojë ekonominë e punës përmes projektit Optimus dhe më gjerë. Siç thekson Reuters, Boston Dynamics e Honda Motor dhe Hyundai Motor kanë zhvilluar robotë humanoidë për dekada, por asnjë nuk ka hyrë në treg deri më tani.

Ashtu si makinat që drejtojnë vetë, robotët duhet të demonstrojnë aftësinë për t'u përballur me situata të paparashikueshme. 30 shtatori do të jetë një mundësi për të kuptuar më mirë se ku jemi./Përshtati Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH