Kosova

Denoncimi tronditës në polici/ 14-vjeçarja sulmohet seksualisht nga i afërmi i saj i moshuar

Shkruar nga Liberale
Denoncimi tronditës në polici/ 14-vjeçarja sulmohet seksualisht

Policia e Kosovës ka nisur hetimet për një rast abuzimi seksual ndaj një të mitureje në Prishtinë.

Denoncimin e bëri babai i saj, dje në orët e mbrëmjes.

Burimet e Sinjalit brenda Prokurorisë kanë dhënë detaje nga denoncimi i babait të viktimës, i cili ka rrëfyer në polici se kush dyshon se ia sulmoi të bijën seksualisht.

Në dëshminë e dhënë para hetuesve, babai i të miturës ka deklaruar se vajzën e tij e ka sulmuar seksualisht daja i nënës së saj, i moshës 70-vjeçare, i cili jeton në Gjilan. Abuzimi dyshohet se ka ndodhur, në Gjilan, ku e mitura kishte shkuar te të afërmit dhe u përball me familjarin që e sulmoi.

Ngjarja e rëndë tronditi familjen dhe të afërmit e vajzës. Pas denoncimit, policia është vënë në lëvizje dhe kanë njoftuar të gjitha njësitë policore për ndalimin e të dyshuarit.

“Sinjali” mëson se 70-vjeçari që dyshohet për këtë rast është S.D., i cili po kërkohet nga Policia.

Ndërkohë që viktima është intervistuar në prezencë të babait të saj dhe punonjësit të psikologut ku ka deklaruar se si ka ndodhur ngjarja e neveritshme.

Kujtojmë se sipas Kodit Penal kushdo që kryen këtë vepër të tillë ndaj personave nën moshën 16 vjet parashikon një dënim me burg nga pesë deri në dhjetë vite burg.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH