Showbiz

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse nuk konsumoni fare sheqer?

Shkruar nga Liberale
Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse nuk konsumoni fare sheqer?

Nga mustaqe të theksuara deri tek infertiliteti, këto janë vetëm disa nga efektet që shkaktohen nga konsumimi i sheqerit.

Sipas “Bright Side” nëse vendosni të hiqni dorë nga sheqeri, do të përmirësoni shumë jetën dhe shëndetin tuaj.

Por çfarë ndodh me trupin kur konsumoni shumë sheqer?

Mund të mbeteni shtatzënë lehtësisht.

Sheqeri na jep shumë energji, duke shkaktuar edhe insulinë në gjak. Por insulina është shumë e ngjashme me hormonet që janë përgjegjëse për shtatzëninë.

Nëse konsumojmë shumë sheqer, në trupin tonë do të ketë aq shumë sheqer sa hormonet që ndihmojnë qelizat e vezëve të maturohen, duke bërë që trupi të punojë për uljen e nivelit të këtyre hormoneve. Si rezultat, bëhet më e vështirë për një grua që të mbetet shtatzënë.

Nuk do të jeni shumë të uritur.

Sheqeri ndikon në aftësitë tona mendore, ashtu si edhe në vetë-kontrollin tonë. Studimet tregojnë se sheqeri ka një efekt varësie në disa pjesë të trurit tonë. Kur konsumojmë sheqer, hormoni që provokon urinë rritet dhe hormoni që shtyp urinë ulet. Pastaj fillojmë të ndiejmë dëshirë për të konsumuar ushqime me shumë kalori, si biskota ose pica, dhe kemi tendencë të hamë shumë.

Volumi i trurit tuaj mund të rritet dhe kujtesa mund të përmirësohet.

Kur stomaku na thotë të hamë diçka të ëmbël, truri thotë ‘jo’. Studimet zbuluan se edhe nëse nuk shtojmë peshë gjatë ngrënies së sheqerit, truri ynë ende është i shqetësuar, pasi funksionet tona njohëse mund të ngadalësohen.

Mund të kemi memorie më të dobët. Për më tepër, truri mund të humbasë vëllimin dhe mund të bëhet më i vogël në zona të caktuara, sipas studimeve.

Mund të mos përjetoni më luhatje të humorit dhe do filloni të ndiheni të gëzuar.

sheqeri

Sheqeri i tepërt mund të shkaktojë luhatje të humorit, si dhe depresion, pretendojnë shkencëtarët. Dietat e pasura me sheqerna të rafinuar mund ta bëjnë ankthin më të fortë dhe mund të parandalojnë njerëzit që ta shijojnë jetën e tyre me emocione të shëndetshme.

Kjo ndodh sepse sheqeri i rafinuar, kullon vitaminën B nga trupi ynë dhe ky është një nga agjentët kryesorë përgjegjës për gjendjen tonë shpirtërore. Çuditërisht mjekët kanë përdorur insulinë për të trajtuar jo vetëm diabetin, por edhe depresionin, dhe ky trajtim ka treguar disa rezultate të mira.

Ju mund të shmangni sindromën e birrës automatike.

Sindroma e birrës automatike është një gjendje ku ushqimi fermentohet në zorrën tonë dhe ky proces duket shumë si pirja e birrës. Ne madje mund të ndjehemi të dehur për shkak të kësaj, sepse gjatë këtij procesi prodhohet etanol dhe lirohet në qarkullimin tonë të gjakut.

Të gjithë kemi fermentim në zorrë, por sheqeri e bën atë më keq dhe e kthen këtë proces natyral në festën e majasë dhe baktereve.

Ju mund të shmangni të pasurit e një “fytyre sheqeri”

Kur mendojmë për sheqerin, ai shpesh shoqërohet me shtim në peshë. Por dermatologët janë gjithashtu të shqetësuar për këtë “armik të bardhë”.

Ata pretendojnë se sheqeri provokon stresin hormonal, i cili çon në një çehre të dobët që ka një emër të veçantë – “fytyra e sheqerit”. Tiparet e fytyrës së “sheqerit” janë një ngjyrë gri të lëkurës, njolla në të gjithë fytyrën, vetulla të holla dhe lëkurë të hollë.

Mund të keni flokë më të trashë.

Sipas dermatologëve, sheqeri mund të provokojë rrallimin e flokëve dhe rënien e tyre. Kjo ndodh sepse niveli i rritur i glukozës provokon nivele të pabarabarta të hormoneve si insulina dhe steroidet, prandaj mund të fillojë rënia e flokëve.

Dieta e duhur nuk do të jetë në gjendje të rikthejë dëmin që është bërë tashmë, por mund të parandalojë rënien e flokëve në të ardhmen, pohojnë mjekët.

Ju mund të shmangni qimet e tepërta në fytyrë dhe trup.

Kur hamë sheqer të përpunuar, mund të përballemi me problemin e flokëve të padëshiruar në trupin tonë, pretendojnë shkencëtarët. Sheqeri provokon një nivel të rritur të insulinës në gjakun tonë, i cili nga ana e tij provokon nivele më të larta të testosteronit.

Ky hormon intensifikon rritjen e flokëve dhe i bën flokët më të pigmentuara, dhe sasia e tepërt e tij mund të bëjë që flokët e errët të rriten mbi buzën e sipërme dhe në barkun tonë.

Lëkura mund të plaket më ngadalë.

Sheqeri jo vetëm që mund të shkaktojë puçrra, por mund të përshpejtojë plakjen e lëkurës, pohojnë shkencëtarët. Kur arrin në trupin tonë, sheqeri merr pjesë në dëmtimin e kolagjenit të lëkurës, dhe ky proces përshpejtohet edhe më shumë nga drita ultraviolet. Lëkura bëhet më pak elastike dhe më e brishtë.

Kockat mund të qëndrojnë të forta.

Ekziston një mendim i përhapur se kripa i bën kockat tona më të brishta, sepse eliminon kalciumin nga trupi kur urinojmë. Por mjekët shqetësohen edhe më shumë për një kristal tjetër të bardhë, i cili mund të jetë edhe më keq për kockat tona, dhe ky është sheqeri.

Kërkimet e fundit kanë zbuluar se sheqeri e bën të vështirë për trupin të marrë vitaminën D dhe në të vërtetë zhvesh kockat nga kalciumi, magnezi dhe lëndë të tjera ushqyese. Mund të çojë në osteoporozë dhe indet e kocakve mund të bëhen më të brishta.

Mund të harroni krizat gjatë periodave.

Sipas mjekëve, sheqeri mund të përkeqësojë krizat, sepse shkakton inflamacion. Përveç kësaj, mund të keni fryrje të barkut, dhimbje dhe gazra, dhe këto mund të përkeqësojnë gjendjen tuaj kur jeni në periudhën e menstruacioneve.

Mund të keni një imunitet më të fortë.

Kur konsumojmë sheqer rregullisht dhe kemi një nivel të lartë të tij në gjak, imuniteti ynë mund të dobësohet, pohojnë shkencëtarët. Sheqeri ndikon në qelizat e bardha të gjakut, të cilat janë përgjegjëse për luftimin e baktereve dhe viruseve.

Duke pirë një shishe me një litër sodë ose duke ngrënë 100 gram sheqer, ne zvogëlojmë aktivitetin e qelizave imune me 40% , dhe kjo do të thotë që imuniteti ynë do të çaktivizohet për 4-5 orë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH