Bota

Putin: Rusia ‘e detyruar’ të nisë sulme në objektet energjetike të Ukrainës

Shkruar nga Liberale
Putin: Rusia ‘e detyruar’ të nisë sulme në objektet

Rusia ishte “e detyruar” të niste sulme ndaj vendeve energjetike të Ukrainës në përgjigje të sulmeve të Kievit ndaj objektivave ruse, thuhet se ka thënë Vladimir Putin.

“Fatkeqësisht, ne vëzhguam një sërë sulmesh në vendet tona energjetike kohët e fundit dhe ishim të detyruar të përgjigjenim,” cituan agjencitë ruse të lajmeve t’i kishte thënë Putin presidentit bjellorus Alexander Lukashenko, sipas Reuters.

Udhëheqësi rus thuhet gjithashtu se sulmet ishin pjesë e qëllimit të Rusisë për të “çmilitarizuar” Ukrainën pasi sulmet prekën industrinë ushtarake të Kievit.

Rusia, tha ai, ishte përmbajtur nga kryerja e sulmeve të tilla në dimër “për arsye humanitare”.

Poll
SHQIPENGLISH