Bota

Putin: Jemi të gatshëm të përdorim armët bërthamore nëse kërcënohemi

Shkruar nga Liberale

Putin: Jemi të gatshëm të përdorim armët

Presidenti rus Vladimir Putin tha se Rusia është e gatshme të përdorë armë bërthamore nëse ekziston një kërcënim për shtetësinë, sovranitetin ose pavarësinë e saj, duke thënë se ka shpresa se SHBA-të do të përmbahen nga veprimet që mund të shkaktojnë një konflikt bërthamor.

Deklarata e Putin ishte një tjetër paralajmërim i hapur për Perëndimin, përpara një votimi presidencial këtë javë, në të cilin ai është i sigurt se do të fitojë një mandat tjetër gjashtëvjeçar.

Në një intervistë me televizionin shtetëror rus të lëshuar herët të mërkurën, Putin e përshkroi Presidentin e SHBA Joe Biden si një politikan veteran, që kupton plotësisht rreziqet e mundshme të përshkallëzimit dhe tha se ai nuk mendon se bota po shkon drejt një lufte bërthamore.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH