Bota

Macron: Rusia nuk duhet të lejohet të fitojë luftën në Ukrainë

Shkruar nga Liberale

Macron: Rusia nuk duhet të lejohet të fitojë luftën në

Presidenti francez Emmanuel Macron në një deklaratë të dhënë në Davos, theksoi se lufta në Ukrainë ka sjellë dëme të mëdha.

Macron u shpreh i vendosur se Rusia nuk mund dhe nuk duhet të fitojë luftës, dhe kjo është arsyeja sipas tij përse europianët duhet me patjetër që këtë vit të rrisin përpjekjet për të ndihmuar Kievin.

Nuk ka rëndësi se kush do të jetë rezultati i zgjedhjeve në SHBA shtoi Macron, fokusi duhet të jetë tek mbështetja e Ukrainës.

Të paktën 17 persona u plagosën në dy sulme me raketa të lëshuara nga forcat ruse kundër Kharkiv, në veriperëndim të Ukrainës.

Poll
SHQIPENGLISH