Bota

Lufta në Ukrainë/ Çfarë po ndodh me sektorin e Bujqësisë, ministri: Humbjet më shumë se 250 milion dollarë

Shkruar nga Liberale

Lufta në Ukrainë/ Çfarë po ndodh me sektorin e

Bujqësia ukrainase ka humbur 10 miliardë dollarë në dy vitet që nga pushtimi i Rusisë, ka thënë ministri i Bujqësisë.

Humbjet përfshijnë shkatërrimin e makinerive, që kushtojnë 5.8 miliardë dollarë dhe dëmtimin e fermave të kafshëve, që kushtojnë më shumë se 250 milion dollarë.

“Çmimet globale të ushqimeve u rritën afërsisht 35% në 2022. Situata nuk u stabilizua derisa u krijuan rrugë të reja eksporti. Pra, sektori agrar ukrainas ka nevojë për mbështetje për t’u rikuperuar,” tha Taras Vysotsky, ministri.

Vysotsky tha se projektet afatgjata që mbështesin bujqësinë ishin të nevojshme, duke përfshirë mbështetjen financiare të ofruar përmes Lehtësimit të BE-së për Ukrainën, një instrument financiar i dedikuar për të ndihmuar Ukrainën.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH