Bota

Irak: Njëmbëdhjetë persona u varën me akuza për “terrorizëm”

Shkruar nga Liberale
Irak: Njëmbëdhjetë persona u varën me akuza për

Të paktën 11 persona u ekzekutuan me varje këtë javë në Irak për ” terrorizëm ” dhe përfshirje në grupin xhihadist të Shtetit Islamik.

Për drejtësinë irakiane, “terrorizmi” si dhe vrasjet e qëllimshme, madje edhe trafiku i drogës, mund të çojnë në dënimin përfundimtar , veçanërisht ekzekutimin me varje. Dekretet që autorizojnë ekzekutimet duhet të nënshkruhen nga presidenti i Irakut.

Duke përdorur akronimin arab të Shtetit Islamik, një zyrtar i sigurisë në provincën Di Qar në Irakun jugor konfirmoi “ekzekutimin e 11 terroristëve të Daeshit në burgun Nasiriyah nën mbikëqyrjen e një ekipi nga Ministria e Drejtësisë ” .

Një zyrtar i autoriteteve mjekësore në De Carre konfirmoi se ishin marrë trupat e 11 të dënuarve të ekzekutuar të hënën. Të dënuarit ishin nga provinca perëndimore e Salahudinit. Trupat e shtatë prej tyre u morën nga familjet e tyre.

Për vite të tëra, gjykatat irakiane kanë dhënë qindra dënime me vdekje dhe dënime të përjetshme pasi kodi penal parashikon deri në dënimin maksimal për këdo që i është bashkuar një “organizate terroriste”, pavarësisht nëse i akuzuari ka luftuar në radhët e saj. Iraku është kritikuar

në të kaluarën për qindra gjyqe që janë përshkruar si përmbledhje , rrëfime të nxjerra pas torturave ose përfaqësim ligjor joefektiv, sipas avokatëve të të drejtave të njeriut.

Amnesty International tha në një deklaratë se 13 burra u dënuan “me akuza shumë të paqarta për terrorizëm”. Prej tyre, 11 u dënuan për bashkim me Shtetin Islamik dhe dy të tjerët, të mbajtur që nga viti 2008, ishin dënuar “për akuza terrorizmi sipas kodit penal në fund të një gjyqi dukshëm të padrejtë”.

Poll
SHQIPENGLISH