Globi

Ukraina: Rusia po përgatit 100 mijë trupa për një ofensivë të mundshme këtë verë

Shkruar nga Liberale
Ukraina: Rusia po përgatit 100 mijë trupa për një

Një zyrtar i lartë ushtarak ukrainas ka pohuar se Rusia po përgatit 100,000 trupa që mund të përdoren për një shtytje të re të mundshme ofensive këtë verë ose për të rimbushur njësitë e varfëruara.

“Nuk do të jetë domosdoshmërisht një ofensivë – ndoshta ata do të plotësojnë njësitë e tyre që kanë humbur aftësinë luftarake, por ekziston mundësia që në fillim të verës ata mund të kenë forca të caktuara për të kryer operacione sulmuese,” tha gjeneral-lejtnant Oleksandr Pavliuk.

Pavliuk, i cili është komandanti i forcave tokësore të Ukrainës, po fliste pas përparimeve të fundit nga trupat ruse në Ukrainën lindore, shkruan Sky News.

Kremlini ka treguar gjithashtu shenja të retorikës ngurtësuese, duke thënë se e konsideronte veten si në luftë.

Deri më tani, ajo i është referuar luftës në Ukrainë si një “operacion special ushtarak” dhe ka goditur ata që e quanin atë si një konflikt në shkallë të gjerë.

Ministri rus i mbrojtjes tha këtë javë se Moska do të forcojë ushtrinë e saj duke shtuar dy ushtri të reja dhe 30 formacione të reja deri në fund të këtij viti.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH