Globi

FOTO nga vendngjarja/ Pesë të vrarë në një qendër tregtare, vrasësi me thikë neutralizohet nga një police femër

Shkruar nga Liberale

FOTO nga vendngjarja/ Pesë të vrarë në një qendër

Shumë në gjendje kritik, një nënë e foshnja e saj mes të plagosurve pas goditjes me thikë në Westfield në Sidnei. Agresori raportohet se është qëlluar dhe vrarë nga policia ndërsa turmat u panë të iknin të tmerruar.

FOTO nga vendngjarja/ Pesë të vrarë në një qendër

Pesë persona u vranë sot gjatë një sulmi me thikë në Sidnei  që la shumë të tjerë të plagosur rëndë, duke përfshirë një nënë dhe foshnjën e saj.

Sulmuesi i armatosur me një thikë sulmoi një nënë dhe foshnjën e saj nëntë muajshe rreth orës 15:30, në qendrën tregtare Bondi Junction Westfield, e cila ishte e mbushur me blerës dhe u mbyll pak para orës 16:00 me kohën lokale të shtunën.

FOTO nga vendngjarja/ Pesë të vrarë në një qendër

Fëmija tani po i nënshtrohet një operacioni në spital. Motivi nuk ishte i qartë menjëherë. Ata nuk e kanë përjashtuar terrorizmin.

Policia nuk e ka identifikuar sulmuesin, por beson se ai ka vepruar i vetëm. Ai u qëllua dhe u vra nga një police heroike, e cila e kapi vrasësin e vetme me thikë pasi ishte në patrullë aty pranë.

Shumë blerës të tjerë janë plagosur në sulm dhe janë dërguar në spitalet në të gjithë qytetin.

Kalimtarët thanë se kishin parë shumë njerëz jashtë qendrës tregtare me gjak në rroba.

Qindra njerëz u evakuuan nga qendra tregtare, por disa mbeten ende brenda.

/Liberale.al/

FOTO nga vendngjarja/ Pesë të vrarë në një qendër

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH