Globi

Arratisen më shumë se 100 të burgosur në Nigeri

Shkruar nga Liberale

Arratisen më shumë se 100 të burgosur në Nigeri

Autoritetet kanë konfirmuar arratisjen e 118 të burgosurve nga Qendra e Kujdestarisë së Sigurisë së Mesme në Suleja në kryeqytetin e Nigerisë pas një shiu të fortë që shkaktoi kërdinë në objekt, të mërkurën mbrëma.

Shiu që zgjati disa orë mësohet se ka shkatërruar një pjesë të objektit kryesor dhe zonën rrethuese duke i lënë rrugë të burgosurve për të shpëtuar.

Zëdhënësi i Territorit Federal të Kryeqytetit, (FCT), i komandës së Shërbimit Korrektues Nigerian, (NCoS), Adamu Duza, në një deklaratë, tha se 10 të burgosur janë rikapur pasi agjencia aktivizoi një mekanizëm për të rikapur të burgosurit në arratisje.

"Shërbimi nuk është i pavëmendshëm ndaj faktit që shumë nga objektet e tij janë ndërtuar gjatë epokës koloniale dhe se ato janë të vjetra dhe të dobëta," tha Duza.

"Shërbimi po bën përpjekje të furishme për të parë që të gjitha objektet e vjetruara t'i lënë vendin atyre moderne."

Ndërkohë, Kontrollori i Korrigjimeve, Komanda e FCT, Francis John, ka siguruar se shërbimi po bën të pamundurën për të zbutur ndikimin që të burgosurit në arrati mund të kenë në komunitete.

Ndërsa i kërkoi publikut që të bënte bizneset e tyre normale pa frikë apo pengesë, John i bëri thirrje kujtdo që kishte informacion mbi të burgosurit në arrati të kontaktonte agjencitë e sigurisë aty pranë.

Ai tha se NCoS po bën përpjekje për të dekonstruktuar objektet e saj me ndërtimin e vazhdueshëm të gjashtë qendrave ultra-moderne të kujdestarisë me kapacitet 3000 persona në të gjitha zonat gjeopolitike në Nigeri dhe rinovimin e objekteve ekzistuese.

“Publiku është urdhëruar më tej të kujdeset për të burgosurit që po ikin dhe të raportojë çdo lëvizje të dyshimtë tek agjencia më e afërt e sigurisë,” tha John. Liberale.al/L.M/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH