Globi

Sulm ajror izraelit në një shkollë në Gaza, 29 të vrarë e dhjetëra të plagosur rëndë

Shkruar nga Liberale

Sulm ajror izraelit në një shkollë në Gaza, 29 të

Sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë në Gaza, një sulm ajror izraelit ka vrarë të paktën 29 persona dhe ka plagosur dhjetëra të tjerë, në një kompleks shkollor ku strehohen persona të zhvendosur pranë Khan Younis.

Ministria tha në një deklaratë se Izraeli kishte në shënjestër "portën e një shkolle që strehonte njerëz të zhvendosur në qytetin e Abasan, në lindje të qytetit të Khan Younis", duke e quajtur atë "një masakër të tmerrshme kundër qytetarëve të zhvendosur".

Ky është sulmi i katërt në ose afër shkollave që strehojnë personat e zhvendosur në katër ditët e fundit, shkruan CNN. 

53 persona të tjerë u plagosën, përfshirë disa që kanë “raste të rënda dhe kritike”, shtoi ministria. Numri i të vdekurve pritet të rritet pasi viktimat janë ende duke u transferuar në spitalin Nasser në Khan Younis, tha ministria.

Ushtria izraelite tha se kreu një sulm "afër" shkollës Al-Awda të martën, duke synuar "një terrorist" që mori pjesë në sulmet e 7 tetorit.

“Më herët këtë mbrëmje, duke përdorur municione precize, IAF goditi një terrorist nga krahu ushtarak i Hamasit, i cili mori pjesë, mes aktiviteteve të tjera terroriste, në masakrën brutale të 7 tetorit të kryer nga organizata terroriste Hamas në Izraelin jugor,” Forcat e Mbrojtjes së Izraelit. (IDF) tha në një deklaratë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH