Aktualitet

5 pallate në Kavajë shpallen të pabanueshëm

Shkruar nga Liberale
5 pallate në Kavajë shpallen të pabanueshëm

80 familje në Kavajë nga disa pallate janë evakuuar. Dëmtimet e banesave të tyre janë të tmerrshme. Megjithëse situata është tejet e rrezikshme, banorët tentojnë të futen në shtëpi për të shpëtuar ç’të mundin

Dëmtime jo vetëm në korridoret e brendshme por edhe në muret e jashtme.

Jo vetëm banorët por edhe ekspertët që kanë verifikuar dëmet e shkaktuara që në 21 shtator kanë pritur ndihmë nga kryeqyteti

Por ky pallat tashmë i pabanuar përbën rrezik edhe për shtëpitë që gjenden pranë tij

Në Kavajë të dëmtuarit nga tërmeti duken të pashpresë teksa gjendja e emergjencës, deri tani nuk i përfshin banesat e tyre

Në një tjetër ndërtesë, një prej banorëve merr guximin të tregojë dëmtimet që kanë qenë të jashtëzakonshme.

Në shtëpinë e këtij burri janë kursimet e gjithë jetës

Në një ndërtesë 9-katëshe, e parë nga afër nga ekspertë të bashkisë banorët bënë riparimet në 21 shtator ndërsa tashmë do të duhet të jetojnë diku tjetër

Me duart nga qielli dhe shpresën se dikush do të shkojë pranë tyre në këtë moment të vështirë. në qytetin e Kavajës ka edhe shumë banesa private të dëmtuara.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH