Globi

Von der Leyen: Brukseli dhe Pfizer, marrëveshje për 1.8 miliardë doza

Shkruar nga Liberale
Von der Leyen: Brukseli dhe Pfizer, marrëveshje për 1.8 miliardë

Brukseli dhe Pfizer-BioNTech kanë nënshkruar të enjten një marrëveshje për Bashkimin Evropian për të marrë 1.8 miliardë doza shtesë të vaksinës kundër COVID-19 deri në vitin 2023.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, kontrata gjithashtu mundëson që blloku të blejë një shtesë prej 900 milionë dozash, tha Komisioni në një deklaratë.

Bazuar në këtë kontratë, të gjitha dozat duhet të prodhohen në Bashkimin Evropian dhe se përbërësit e tyre thelbësorë duhet gjithashtu të merren nga blloku.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH