Medicus

Kanceri i mushkërive, pilula Pfizer rrit mbijetesën me 60%: çfarë është dhe si funksionon

Shkruar nga Liberale

Kanceri i mushkërive, pilula Pfizer rrit mbijetesën me 60%:

Pfizer, gjiganti farmaceutik amerikan, njoftoi rezultatet e vazhdimit afatgjatë nga studimi i fazës “3 CROWN” që vlerëson LORBRENA (lorlatinib, një frenues i gjeneratës së tretë ALK, i disponueshëm në Europë me emrin e markës LORVIQUA) kundrejt XALKORI (crizotinib) për Kancerin e avancuar të mushkërive me qeliza jo të vogla (NSCLC) dhe pozitive të patrajtuara më parë

60% e pacientëve të trajtuar me LORBRENA ishin gjallë pa përparim të sëmundjes pas pesë vitesh krahasuar me 8% që bënin pjesë, në grupin e trajtimit me XALKORI.

“Këto rezultate nga studimi CROWN ishin të paprecedentë, pasi shumica e pacientëve të trajtuar me LORBRENA jetonin më shumë se pesë vjet pa përparim të sëmundjes,” tha Roger Dansey, Shefi i Zhvillimit Onkologjik të Pfizer.

Angazhimi i qëndrueshëm për zbulimin dhe zhvillimin e përparimeve shkencore për pacientët dhe mbështetjen e LORBRENA-s si standardin e kujdesit për trajtimin e linjës së parë të njerëzve me NSCLC të avancuar ALK-pozitive." Kanceri i mushkërive është shkaku kryesor i vdekjeve të lidhura me kancerin në botë.

Rreth 234,580 raste të reja të kancerit të mushkërive janë diagnostikuar në Shtetet e Bashkuara në 2024. NSCLC përbën afërsisht 80-85% të kancereve të mushkërive, me ALK-tumoret pozitive që ndodhin në afërsisht 3-5% të rasteve të NSCLC.

Rreth 25 deri në 40 përqind e njerëzve me NSCLC të avancuar ALK-pozitive mund të zhvillojnë metastaza në tru brenda dy viteve nga diagnoza fillestare. LORBRENA është projektuar dhe zhvilluar posaçërisht nga Pfizer për të frenuar mutacionet e tumorit që çojnë në rezistencë ndaj frenuesve të tjerë ALK dhe depërtojnë në barrierën e trurit.

Ilaçi është i disponueshëm që nga viti 2020, por vetëm për përdorim të kufizuar te pacientët që kanë shteruar të gjitha opsionet e tjera të trajtimit, me më pak se 100 njerëz që e marrin atë në vit. Gjetjet tani nënkuptojnë se rregullatori mjekësor do të rivlerësojë lorlatinib për të ofruar një trajtim të ri standard të linjës së parë për pacientët me kancer të mushkërive Alk-pozitiv.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH