Globi

U shtir si dëgjues, burri hyn së studion e radios dhe qëllon dy herë me armë gazetarin

Shkruar nga Liberale
U shtir si dëgjues, burri hyn së studion e radios dhe qëllon dy

Një prezantues i radios në Filipine u qëllua për vdekje në studion e tij teksa priste një transmetim online në Facebook.

Sipas raporteve të policisë, një burrë i armatosur, duke u paraqitur si dëgjues, arriti të hyjë në radiostacionin lokal të Juan Jumalon, 57 vjeç, një gazetar provincial i njohur gjithashtu si 'DJ Johnny Walker'. Ai e qëlloi atë dy herë, pikërisht kur burri ishte i angazhuar në transmetimin e tij të zakonshëm të mëngjesit të drejtpërdrejtë në qytetin Calamba, në provincën perëndimore të Misamis.

I palumtur, ai këputi zinxhirin e arit rreth qafës dhe më pas iku me motoçikletë me ndihmën e një bashkëpunëtori që e priste jashtë. Jumalon u shpall i vdekur në një spital lokal, thanë autoritetet. Tani po zhvillohen hetime për të identifikuar vrasësin dhe për të përcaktuar nëse sulmi ka lidhje me profesionin e viktimës.

Në videon e sulmit, prezantuesi shihet duke ndalur dhe duke ngritur kokën përpara se të dëgjohen dy të shtëna. Më pas ai rrëzohet në karrige.

Filipinet janë konsideruar prej kohësh një nga vendet më të rrezikshme në botë për gazetarët. Jumalon është gazetari i katërt që vritet që kur presidenti Ferdinand Marcos mori detyrën në qershor 2022, tha Unioni Kombëtar i Gazetarëve. "Një sulm që ishte edhe më i dënueshëm pasi ndodhi në shtëpinë e Jumalon, e cila shërbeu gjithashtu si stacion radio", tha shoqata.

“Sulmet ndaj gazetarëve nuk do të tolerohen në demokracinë tonë dhe ata që kërcënojnë lirinë e shtypit do të përballen me pasojat e plota të veprimeve të tyre”, tha Marcos në një deklaratë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH