Globi

Transplanti i pazakontë në Itali, burri merr një zemër e dy mushkëri dhe jep zemrën e tij të shëndetshme

Shkruar nga Liberale
Transplanti i pazakontë në Itali, burri merr një zemër e dy

Një transplant zemre i lidhur me një transplant të bllokut zemër-mushkëri ndodhi pak ditë më parë në spitalin Molinette të Città della Salute në Torino.

Një pacient 43-vjeçar me sëmundje të rëndë të mushkërive për shkak të Sindromës Young iu nënshtrua një transplanti të kombinuar të zemrës dhe dy mushkërive dhe në të njëjtën kohë zemra e tij e mbjellë, në vend që të hidhej, u përdor për të kryer një transplant zemre në një pacient të dytë që vuante nga sëmundje të rënda terminale të zemrës.

Pacienti nga Siçilia vendosi t'i besonte vetes kujdesin e Qendrës së Transplantit të Zemrës dhe Mushkërive të spitalit Molinette të Città della Salute në Torino (drejtuar nga Profesor Mauro Rinaldi). Mjekët zbuluan se vetëm transplantimi i mushkërive nuk ishte i realizueshëm për shkak të një mospërputhjeje të madhe të madhësisë midis gjoksit të majtë dhe të djathtë. E vetmja mundësi, pra, ishte zëvendësimi i të gjithë bllokut kardio-pulmonar. Por duke qenë se zemra e pacientit është e re dhe jo e sëmurë, mjekët vendosën që ajo të mund të rikuperohej dhe të transplantohej në një pacient të dytë.

Në pritje të operacionit, pacienti është shtruar disa herë dhe për një kohë të gjatë, pasi kishte nevojë për oksigjen dhe kishte infeksione të përsëritura. Familja ishte shpërngulur në Torino, por pritja ishte e gjatë dhe pas disa muajsh, pacienti vendosi të kthehej në Siçili. Ndërkohë, ai infektohet edhe me Covid, por për fat mbijeton.

Në fund të dhjetorit 2022 ai u dërgua përsëri në Molinette dhe përfundoi në Njësinë e Kujdesit Intensiv të Kardiokirurgjisë, ku u intubua dhe u lidh në një ventilator mekanik. Prandaj, kushtet shëndetësore u përkeqësuan, por gjetja e tre organeve të përshtatshme nuk është e lehtë.

Organet mbërritën në fund të prillit nga një donator në Romë. Kështu fillon gara me kohën dhe fillon organizimi i transplantit kompleks.

Pacienti transferohet në sallën e operacionit dhe një grua 51-vjeçare thirret në spital, për të marrë zemrën që përndryshe do të ishte tretur. Ndërhyrja e bllokut zemër-mushkëri është veçanërisht komplekse: mushkëritë janë dëmtuar rëndë, gjoksi është asimetrik dhe zemra që pacienti pret në sallën e operacionit ngjitur nuk duhet të lëndohet.

Operacioni, i kryer nga profesor Mauro Rinaldi me profesor Massimo Boffini, zgjati më shumë se dhjetë orë dhe shkoi mirë: zemra dhe mushkëritë e reja implantohen dhe në sallën tjetër të operacionit zemra i implantohet gruas. Aktualisht dy pacientët janë në përmirësim dhe ecuria e tyre duket e rregullt.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH