Globi

The Guardian: Punëtorët po vdesin në Katar nga i nxehti

Shkruar nga Liberale
The Guardian: Punëtorët po vdesin në Katar nga i nxehti

Një hetim i "The Guardian" tregon se shumë prej njerëzve që i drejtohen Katarit për punë, përballen me “stresin e nxehtësisë“.

Këtë verë, emigrantët u munduan nga temperatura që mbërrinin deri në 45 gradë Celcius, dhe iu duhej të punonin gati 10 orë në ditë në kushte të tilla.

Autoritetet e Katarit, ashtu si dhe vende të tjera të Gjirit, janë zotuar t`i mbrojnë punëtorët nga dëmtimet që lidhen me nxehtësinë përmes një rregulloreje që ndalon punën në ambientet e jashtme mes orës 11:30 dhe 3 të drekës. Ky ndalim duhet të hynte në fuqi nga mesi i qershorit deri në gusht.

Megjithatë, "The Guardian" thotë se masa në fjale nuk i mban punëtorët të sigurt. Në orët jashtë kësaj fashe të përcaktuar nga rregullorja, kushdo që punon në në ambiente të hapura mbetet i ekspozuar ndaj niveleve potencialisht fatale të nxehtësisë gjatë periudhës qershor-shtator.

Kardiologët shprehen se ky lloj ekspozimi po çon në një numër të madh vdekjesh çdo vit./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH