Aktualitet

Si të rregullohet urgjenca e mungesës së energjisë në botë pa shkatërruar mjedisin

Shkruar nga Liberale
Si të rregullohet urgjenca e mungesës së energjisë në

Goditja energjetike e këtij viti është më e rënda që nga krizat e naftës në Lindjen e Mesme përgjatë viteve 1973 dhe 1979. Ashtu si në fatkeqësitë e mëparshme, qeveritë premtojnë të shkaktojnë "dhimbje" afatshkurtër dhe në terma afatgjatë të transformojë industrinë e energjisë.

"Dhimbja" është e garantuar: për shkak të çmimeve të larta të karburantit dhe energjisë elektrike, shumica e vendeve po përballen me rritje ekonomike të dobët, inflacion, standarde të ulëta të jetesës dhe një reagim të egër politik.

Por pasojat afatgjata nuk janë aspak të paracaktuara. Nëse qeveritë reagojnë në mënyrë të pahijshme, ato mund të shkaktojnë një rikthim drejt karburanteve fosile që e bën edhe më të vështirë stabilizimin e klimës.

Në vend të kësaj, ata duhet të ndjekin një rrugë të rrezikshme që ndërthur sigurinë e furnizimit me energji me sigurinë klimatike.

Në Evropë ajo që për një kohë të gjatë ishte imagjinuar si një makth i netëve të ftohta të mesdimrit, tani mund të nënkuptohet si një ëndërr e etheve të mesit të verës.

Një valë e të nxehtit afrikan e rriti kërkesën spanjolle për gaz në nivele gati rekord, edhe pse më 14 qershor, Rusia filloi të ulë rrjedhën e gazit përgjatë gazsjellësit Nord Stream 1 në Evropën Perëndimore, duke i çuar çmimet në rritje me 50% dhe duke rritur frikën se përdorimi i gazit me "racion" (sasi të kufizuar dhe reduktuar) i gjeti të papërgatitur.

Diku tjetër, amerikanët po paguajnë 5 dollarë për një gallon benzinë ​​(1,25 euro për litër), duke nxitur inflacionin që sondazhet thonë se është shqetësimi i tyre më i madh dhe ajo që i shkakton dhimbje koke Presidentit Joe Biden.

Tregu i energjisë në Australi ka dështuar. Kudo që shikon ka mungesa dhe një treg shumë të brishtë.

Përgatiti Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH