Sociale

Rama thirrje qytetarëve: Bëni kujdes nëse merrni mesazhe në emër të personave publikë verifikoni…

Shkruar nga Liberale

Rama thirrje qytetarëve: Bëni kujdes nëse merrni mesazhe në

Kryeministri Edi Rama, përmes një reagimi në rrjetin social ‘X’, u bën thirrje qytetarëve që kanë marrë mesazhe në emrin e personave publikë, të verifikojnë paraprakisht vërtetësinë e dërguesit, që të shmangin kurthin e kësaj loje kriminale.

Rama shkruan se Policia e Shtetit ka ndaluar dhe çuar para drejtësisë disa prej këtyre mashtruesve, të cilët kanë arritur të marrin para prej të dëmtuarve.

“Një lojë mashtruese me kompjutera që imitojnë numrin e telefonit për të dërguar mesazhe të rreme, ka dëmtuar disa persona deri më sot. Policia e Shtetit ka ndaluar dhe çuar para drejtësisë disa prej këtyre mashtruesve, të cilët kanë arritur të marrin para prej të dëmtuarve.

Por ndërkohë që policia vazhdon punën e saj për identifikimin e të tjerëve, u sugjeroj të gjithë atyre që marrin mesazhe në emrin e personave publikë, të verifikojnë paraprakisht vërtetësinë e dërguesit, që të shmangin kurthin e kësaj loje kriminale.”-thuhet në reagimin e Ramës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH