Sociale

Benefitet e mrekullueshme të ecjes në natyrë

Shkruar nga Liberale

Benefitet e mrekullueshme të ecjes në natyrë

Eksplorimi i mistereve të ecjes zbulon një botë magjepsëse pas hapave tanë të përditshëm. Përfitimet shëndetësore fillojnë me rreth 4,000 hapa, megjithëse 6,000 deri në 10,000 hapat e rekomanduar në ditë ofrojnë avantazhe shtesë. Ecja përmirëson shëndetin e zemrës, rrit jetëgjatësinë dhe zvogëlon rrezikun e problemeve të ndryshme shëndetësore.

Sipërmarrës të shquar si Steve Branson dhe Steve Jobs kanë kombinuar punën dhe stërvitjen. Ecja jo vetëm që përmirëson shëndetin fizik, por gjithashtu rrit kreativitetin.

Ecja në gjumë, më e përhapur tek fëmijët, shpesh zvogëlohet në moshën e rritur. Unike si gjurmët e gishtërinjve, modelet tona të ecjes, ndikohen nga faktorë si pesha dhe qëndrimi.

Benefitet e mrekullueshme të ecjes në natyrë

George Meegan mban rekordin botëror për ecjen më të shpejtë përgjatë autostradës Pan-Amerikane, duke përfunduar udhëtimin 19,019 milje në 2,426 ditë.

Është interesante se tundja e krahëve gjatë ecjes kursen energji dhe lëvizja sinkrone krah-këmbë rrit djegjen e energjisë me 26%.

Përtej përfitimeve fizike, ecja ndikon pozitivisht në performancën akademike duke rritur rrjedhjen e gjakut në tru. Ushtrimet e rregullta aerobike, si ecja, zgjerojnë hipokampusin, vendimtar për të mësuar.

Përfitimet e shëndetit mendor të ecjes përfshijnë reduktimin e stresit, përmirësimin e humorit dhe përmirësimin e njohjes. Për më tepër, ecja ngadalë shoqërohet me besim, me faktorë si hapi, ritmi dhe qëndrimi që luajnë një rol.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH